| intrebaciosul2003 a întrebat:

Sunt un pusti ca oricare altul insa doresc sa imi deschid o mini afacere online. Întrebarea e... daca vand pe Okazii, Olx sau in viata reala lucruri la mana a doua trebuie sa platesc vreo taxa la Anaf? Doresc sa fac totul legal. Daca m-ati putea ajuta cu informatii mi-ar fi de ajutor, sa imi spuneti daca am nevoie de acte sau ceva de genu'. Are ceva daca sunt minor? Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Daca vrei sa faci totul legal ar trebui sa astepti sa faci 18 ani intai... Vezi ca sunt firme care se ocupa de infiintat chestii/contabilitate, du-te la una si te intereseaza.

| DimLight a răspuns:

Cum zice Kodrutz; trebuie sa ai srl sau pfa sa platesti impozit pe profit si cas.
oricum nu intri in antentia anaf decat daca primesti banii prin institutii controlate de stat, curieri, tranzactii carduri bancare.