| SporeBox a întrebat:

Imi puteti explica cum functioneaza PayPal? Adica e ca un card de credit? Trebuie sa fac un cont de fiecare data cand vreau sa pun bani pe el sau tin de cel vechi?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Paypal este cea mai mare platforma internationala online de plati din lume.
Prin paypal se pot platii facturi, salarii, cumparaturi, poti primi bani, poti face tranzactii in diverse monede, samd.
Un cont de paypal se face doar daca ai 18 ani impliniti si ai cont bancar sau credit card care trebuei legat de acest cont de Paypal.
Paypalul NU este un un credit card si nu folsoeste carduri, este doar o platforma online platit sau primit bani.

vad ca ai doar 15 ani, deci nici o sansa sa-ti faci cont pe Paypal, pentru ca ti se verifica datele personale si bancare si vei fii blocat pe veci, daca introduci date false.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e card de credit, este un sistem de tranfer de bani. Ai un singur cont pe el. Ai și un meniu în română.

| NLS a răspuns:

E un serviciu de plata, nu are card atașat, ci are nevoie de unul sau mai multe conturi bancare atașate (adică de minim unul, dar după dorința, poți atașa și mai multe).

Pentru a plăti, ai doua posibilitati: fie plătești direct, și suma necesara va fi retrasa din contul tău bancar,
Fie transferi din contul tău bancar o suma în contul de PayPal, suma pe care o poți folosi pentru a face plăti.
Diferența între cele 2 metode consta în faptul ca dacă încarci în avans contul de PayPal cu bani, cel către care faci plata folosind suma din balanța (contul) PayPal, vede doar adresa ta de PayPal (un email în esenta) și numele tău.
Cu plata normala, mi se pare ca vede și IBAN ul.