| RecKinul a întrebat:

Salut TPU! Vreau să vând o bicicletă fat bike cu roți de 26x4.0 la care am defectă doar roata spate. Ce preț pot cere sau care e valoarea reală a cadrului cu tot cu roata față? Nu vreau să cer nici un preț exagerat dar nici prea derizoriu. Mulțumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Pretul e nespus mai mic decat daca o vinzi intreaga. Doar daca o faci bucati o poti vinde mai rentabil, se vinde bine, dar iti va lua cateva saptamini pana sa o vinzi (eu am vindut asa una), si banii vin cu țîrîita.
Ar trebui sa repari roata. Dar depinde de defectiune. Daca e doar descentrata, iti vine 50 de lei centratul. Daca are probleme la butuc, tot pe acolo vine. Daca insa e dusa janta, s-a strimbat, cere alta janta, si pe linga 50, mai adaugi si o janta noua, undeva la 150.
Valoarea bicicletei depinde de multi factori. Daca e de firma, materialele din care e facut, echiparea - piesele de pe ea. Nu compari, de exemplu, un schimbator spate noname, care in timp iti face probleme si face zgomot la schimbare, cu unul Shimano XT, care schimba precis, fara zgomot, si e foarte fiabil. Daca pe cel noname se da 20-30 de lei, un XT ajunge si la 150 la second-hand. Sper ca intelegi diferentele ce pot aparea, tinind cont de toate piesele de pe bicicleta. De aceea, daca vrei sa iti estimez un pret, vino cu detalii, cel mai indicat ar fi poze cu intreaga bicicleta si cu fiecare din componentele ei. Pentru ca si intre schimbatoarele Shimano XT pot fi diferente, sunt modele mai vechi care se dau mai ieftin, sau, daca e sa te iei dupa uzura, si aceea conteaza la pret, pretul unuia bine intretinut e altul decat al unuia forjat la maxim.

| sierra1 a răspuns:

Sfat: investește in reparația ei și APOI o vinzi (cu succes desigur)

| blackann a răspuns:

Tu stii de unde ai cumparat-o si cat a costat. Verifica site-ul, vezi ce pret are acum si scade 80 lei pentru o roata.