| Alex200220175037157 a întrebat:

Salut tuturor..revin cu o problema.
Lucram ca sofer pe tara,pana astazi, ma plateau la km.
A venit vorba de salariu si mi-a spus administratorul firmei ca a facut el calculul si ca in 6 luni de zile aproape, facand socoteala doar la zilele lucrate, am primit pe card suma de 7500 lei/zilele lucrate.
Mai am de luat dupa calculele mele de pe o agenda aproximativ suma de 3000 lei,inclusiv concediul medical de covid.Tin sa mentionez ca ciubucurile pe care mi le dadea, le punea tot pe card si acum considera si ciubucul tot salariu.
Am zile lucrate putine tot din cauza lui, deoarece are niste coji de masini si mai mult stateau la reparat decat sa mearga.
Ce ma sfatuiti sa fac si unde sa merg mai departe? Ofer funda, multumesc mult

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciubucurile daca le-a virat pe card...le poate justifica ca si salariu
Cum demonstrezi tu ca nu erau salariu?
Oricum ar fi, inspectoratul teritorial de munca este institutia la care trebuie sa apelezi atuncj cand crezi ca angajatorul nu si respcta obligatiile contractuale
Trebuie sa demonstrezi cu documentr scrise ceea ce zici( pontaje, foi de parcurs, delegatii, kilometraje, devize etc)
Inainte sa mergi la ITM, aduna dovezile
Chiar si fara dovezi poti merge la itm ca ei sa faca niste controale financiare la angajator

| Alex200220175037157 explică (pentru anonim_4396):

Am pe o agemda a mea, scris km, ciubucurile de ziua respectiva, adica sunt scrise ciubucurile in ziua respectiva.Luni am sa merg la un itm

2 răspunsuri:
| Țoglă a răspuns:

Și cum dovedești că banii primiți pe card erau ciubuc. Vezi că și ciubucul e impozabil.
Mergi la ITM cu dovezi. Cred că-ți poți scoate maxim concediul COVID, el trebuind virat integral.