| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, am 24 de ani si am terminat facultatea de geografie mai mult la indemnul parintilor, efectiv a fost degeaba, nu am retinut nimic si nu am cum sa ma angajez in acest domeniu pentru ca efectiv as fi total pe langa, doar niste proiecte facute de pe internet, cam asta a fost facultatea la mine, inclusiv si licenta. M-am gandit sa ma angajez pe un post de casier / lucrator comercial la un magazin gen Profi / Mega, nu am pretentii mari, dar avand in vedere ca eu sunt o persoana care ma pierd cumva si usor uituc imi este frica, ca voi da cu bata in balta si aici. Mentionez ca nu am mai lucrat niciodata pana acum, credeti ca are rost sa incerc? Deoarece eu vreau sa ma mut singur in chirie

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Eu cred ca te poti angaja in domenii conexe.Sora unei prietene a terminat si ea aceasta facultate doar ca cel mai probabil a profitat din plin pentru ca i-a placut(adica s-a cam plimbat cu Erasmus cand a avut ocazia).In prezent lucreaza la o multinationala.E pacat ca ai facut o facultate de dragul parintilor dar nu-i nicio tragedie, nu esti nici primul si nici ultimul.Zic sa profiti, sa incerci sa intorci situatia in favoarea ta.Cu studii superioare ai sansa sa gasesti un post cu salariu mult mai decent decat un casier sau vanzator care are minimul pe economie.Pune mana si trimite cv-uri peste tot pe unde se poate. Just do it!

Din ce scrii pare ca problema la tine e frica de nou, de responsabilitate, nu neaparat facultatea.E perfect normal, am trecut toti prin aceleasi sentimente si stari.Totul va fi bine.Te sfatuiesc sa te muti in chirie abia dupa cateva luni la noul job, ca sa nu fie stresul dublu.
Peste ani chiar vei rade amintindu-ti de cum bateai pasul pe loc, de teama ca nu esti suficient de ok pentru un job.Si mai tine minte ca nimeni nu se naste invatat.In multe domenii facultatea e doar portita spre un salariu mai maricel, nu neaparat baza de cunostinte pe care vei lucra.Multi angajtori zic sa uiti tot ce ai facut in facultate.Tu ai facut deja acest pas. laughing Succes.

| StoicAnalysis a răspuns:

Ca si lucrator comercial, poti sta in chirie cu cel putin o persoana ca sa iti ajunga banii. Cat despre facultate, o poti folosi angajandu-te intr-o agentie de turism. E imposibil sa fi terminat facultatea si sa nu tii minte macar cateva tari, rauri, lacuri, munti, etc... Nici nu iti trebuie foarte multa carte intr-o agentie de turism la inceput. Ai pe telefon si pe calculator harta lumii cu gps cu tot. Si la inceput, angajatorul iti va spune ce ai de facut, restul le vei intui tu cum sa le faci. Am avut o cunostinta care s-a angajat la o agentie de turism cand avea 18 ani, fara prea multe cunostinte la bostan.

| anonim3248 a răspuns:

Ca și casier ai câștiga puțin ca să poți sta cu chirie.

| AdrianFoanga a răspuns:

Daca ai facut Geografie inseamna ca stii unde-s tarile cu bani. De ce nu mergi acolo?