| shindy787 a întrebat:

Salutare. Am ajuns in Anglia pe data de 27 aprilie 2021, acum o luna mai exact. Intre timp m-am angajat cu contract Full time, lucrez, am programare pentru NINO pe data de 7 iunie, dar sunt stresat pentru ca nu stiu exact cum sta treaba cu pre-settle ul. Mai am sansa sa il fac? Ce se va intampla daca nu reusesc? Poate firma la care lucrez sa ma ajute? Tin sa mentionez ca nu stau la un membru de familie, stau la un prieten, iar in contractul de munca scrie exact locul unde stau. (rezidenta.)

Multumesc.

1 răspuns:
| valentingb a răspuns:

Singurul mod de a afla e să îi contactezi direct pe ei. Poți aplica până pe 30 iunie. Ai nevoie de un telefon cu NFC (nu neapărat al tău) și un pașaport.
Ai grijă să folosești email-ul tău.
Poți aplica și după dar nu știu exact în ce condiții. Contează foarte mult ce muncești, câtă nevoie au de tine.
Nu contează unde stai, contează să produci.
N-ai altă variantă decât să încerci.