| DannyDSB a întrebat:

Salutare! Astăzi am aflat de un „depozit la termen" de pe aplicația Mobile Banking de la UniCredit și s-ar putea să mă înșel în legătură cu ceea ce am înțeles eu, dar doream să întreb aici să mi se zică exact dacă e ceea ce cred eu sau nu. Dacă depun o cerere pentru un depozit la termen de 1.000 Ron, de exemplu, pe 6 luni, eu o să investesc acei bani, iar după ce au trecut cele 6 luni, eu trebuie să dau acei bani înapoi băncii + o dobândă. Îmi poate spune cineva dacă e chiar așa sau am înțeles eu greșit? Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Ai inteles foarte gresit.

"Depozit" inseamna ca tu depui banii tai la banca, iar banca iti plateste dobanda pe perioada in care-ti pastrezi banii acolo.

"Credit" inseamna ca banca iti imprumuta tie bani, pe care trebuie sa-i dai inapoi cu dobanda.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"depun o cerere pentru un depozit la termen de 1.000 Ron, de exemplu, pe 6 luni, eu o să investesc acei bani"

nu e clar:
- faci depozit adică dai bani băncii sau
- investești adică iei bani(i băncii)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu trebuie să dau acei bani înapoi băncii + o dobândă.
Invers, poți să îi scoți cu dobânda oferită de bancă.
Dacă îi scoți înainte de termen, pierzi acea dobândă.