| Salut2023 a întrebat:

Salutare, Comunitate!
Considerați că a lucra într-o spălătorie auto, este un mediu toxic datorita detergenților folosiți?
(Considerați că poate afecta sănătatea umană într-o anumită măsură? Daca da, puteți să îmi spuneți mai detaliat?)

Răspuns Câştigător
| nukeyly a răspuns:

Nici o spalatorie "Orgia Curateniei" n-o sa cumpere bio detergenti din laptisor de matca, aur lichid 8kg/1L, miere de manuka si ficat de tantar autist, pentru sclavul pardon angajatul lor model platit cu SUPER salar minim.
Ia sticla de dero/parfum/ cauta ingredientele pe net si in limita cunostintelor minime de chimie o sa vezi unde esti si pe ce ring dansezi 24/7.

Angajatorul de fel ascunde factoriii de risc, iar dupa ce tu
imparat verde te imbolnavesti de "tromboza de miazA zi" degeaba demonstrezi ca esti victima, tu ramai cu boala si trofeul "inca un papanas polisat".

Putini cand cauta un job analizeaza factorii de risc gen nivel de zgomot si puberi microscopice-intr-o hala de productie haine_vaporiii organici pe un raion de detergenti chimicale din mall sau depozit_probleme de coloana la soferii de tir sau ochii la IT-isti programatori electronisti chimisti, cate ore stai in picioare din 8-12 ore lucrate, etc.

Deci alege bine, un job cu sufletu in rai si cu sacii in caruta.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Partea toxica, e cum e. Partea cu reumatismul, e dezastru. Sotia mea a lucrat cativa ani buni la un bar cu mainile in apa rece (pe vremea lui Ceausescu se facea economie si de curent) si astazi este vai si amar!

| sierra1 a răspuns:

Dacă n-ai altceva a alege, zici merci să ai și tu un salariu. Dacă mă ințelegi...

| DjSannan a răspuns:

În majoritatea cazurilor, spălătoriile auto folosesc produse chimice rezistente care sunt formulate special pentru a fi sigure pentru utilizatorii lor. Cu toate acestea, trebuie luate în considerare câteva aspecte legate de sănătate în ceea ce privește utilizarea detergenților. În primul rând, spălătoriile trebuie să asigure o ventilație adecvată pentru a preveni inhalarea vapourilor chimici. De asemenea, trebuie luate în considerare și efectele pe termen lung ale expunerii la produse chimice, cum ar fi iritarea pielii sau probleme ale căilor respiratorii. Din aceste motive, angajații spălătoriei auto trebuie să poarte echipament de protecție adecvat, cum ar fi măști de protecție respiratorie, ochelari și mănuși. De asemenea, ar trebui să fie instruiți cu privire la modul în care produsele chimice pot afecta sănătatea lor și cum pot evita expunerile la produsele chimice

| Ha0s a răspuns:

Pe lângă detergenții folosiți (toxici sau nu) sa stai ud zi de zi, mai ales în anotimpul răcoros - 100% îți va afecta sănătatea.