| anonim_4396 a întrebat:

Voi considerați că scrisul de mână al cuiva caracterizează într-o anumită măsură acea persoană?

Adică cineva cu un scris indescifrabil se poate considera un geniu pustiu și neînțeles? big grin

16 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu cred ca are relevanta scrisul (nu cred). Geniu, dupa parerea mea, poate fi considerat cineva din alte puncte de vedere, cu atat mai putin al modului in care scrie.

| Celcestietot a răspuns:

Deci, sunt un geniu pustiu (?!) si neinteles happy, bine ca marturisiti!

| Sofer a răspuns:

Un geniu adevărat.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Da, scrisul caracterizeaza persoana. Semnatura de asemenea.
Dar scrisul indescifrabil poate denota si multa superficialitate.

| Ineys a răspuns:

Geniu? Daca scrie indescifrabil si e analfabet? Mananca litere? Cratime? Sigur e geniu.

| RKBlue a răspuns:

Uraa! Stiam eu, sunt un geniu neinteles! Poti sa le spui asta celor de la fostul meu liceu? Nu de alta, dar sa stie si ei ce elev au avut!laughing
Grafologia se ocupa de analizarea scrisului unei persoane.Cica iti poate spune caracteristicile psihice si personale in functie de modul in care faci literele,cum apleci scrisul,cat de tare apesi, etc.
Este insa o pseudo-stiinta, si nu cred ca e cu ceva mai mult peste astrologie.
Mie, de exemplu, mi se schimba scrisul dupa 2 luni, daca n-am scris mai deloc.
Plus, am litere pe care le fac diferit, fara sa-mi dau seama.De exemplu, pot face un s mic in vreo 3 moduri, un f mic in 4 moduri, etc.Depinde de cat de mult scriu si ce scriu.
Deci, ce spune asta despre mine?
Ca sunt bipolar? Schizofrenic? Am tulburari de personalitate?
Nu cred ca scrisul are vreo legatura cu personalitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se poate considera un doctor. happy
Cică felul în care scrii arata anumite trăsături a le caracterului, cred ca găsești pe google niște articole despre asta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, citisem odată... De exemplu, scrisul înclinat spre dreapta (al meu e foarte înclinat așa) sugerează o fire de artist. laughing Cel spre stânga faptul că persoana este singuratică... Foarte interesant.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Și ai anumite trăsături artistice?
Și scrisul meu e inclinat spre dreapta și am anumite trăsături de genul, de exemplu desenul, cu toate ca e doar un talent nu si o pasiune, n-am mai desenat de secole.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da. happy Iubesc să scriu, să cânt, să desenez, să fotografiez...și dacă gastronomia e o artă, să mănânc prăjituri. laughing

Dacă ai acest dar, de ce nu te mai bucuri de el? Desenatul e super relaxant.winking

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Atunci, inseamna ca lucrul asta are fundamentul lui.
Gastronomia e o artă atunci când creezi, nu atunci când faci sa dispară lucruri. ))
Da, e foarte relaxant, si chiar m-am gândit ca in viitor sa-mi cumpar niște materiale, dar acum nu am timp de asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. Grafologia este o pseudoștiință iar lucrul ăsta nu se va schimba cel mai probabil niciodată.

| troleibuz a răspuns:

Un scris dezordonat denota faptul ca parintii nu s-au ocupat de tine in clasele mici. Nu vad absolut nicio legatura cu geniul.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Ți-a jignit cineva scrisul? big grin

| anonim_4396 explică (pentru Florin9Florin9):

Oarecum. Mulți mi-au spus că am un scris caligrafic, dar cam indescifrabil. big grin

| Onisim10 a răspuns:

C-am da...