| WpzWoon a întrebat:

De ceva vreme am fost aprobat la bursa(sociala) intrebarea mea e urmatoarea : Daca un parinte se angajeaza sau amandoi, bursa o sa fie oprita automat? sau o sa dureze tot anul scolar?

Si cum sunt adolescent si am nevoie de niste bani, daca iau eu o luna bursa de ex, parintii sa nu stie... O sa apara intr-un document la fortele de munca ( cand o sa se agajeze unu din parinti ) ca am luat bursa pe luna x? Sau in general o sa apara pe undeva ca primesc bursa?

1 răspuns:
| Elynad a răspuns:

Bursa se acorda pe baza unui dosar care se face la inceperea anului scolar si (in unele cazuri) se actualizeaza pe semestrul 2. Pentru acordarea bursei se stabilesc trei luni etalon pentru care se ia in calcul veniturile si, in functie de acele venituri se aproba sau nu dosarul.
Teoretic, daca se angajeaza unul dintre parinti ai dreptul in continuare la bursa doar daca nu este depasit venitul / memru de familie necesar pentru acordarea bursei.
Practic, nu am auzit de nimeni sa anunte cresterea veniturilor sau sa i se suspende bursa. E un drept al tau, foloseste-o intelept.
Singurul inconvenient pe care il gasesc eu este faptul ca acea bursa este prea mica pentru nevoile tale.
Nu ai cum sa nu le spui parintilor de bursa pentru ca ei trebuie sa faca documentele pentru acordare...