| NYØ2002 a întrebat:

Este adevarat că alocatia se suspendă vara dacă ai 18 ani? Eu i-am facut pe 14 mai.
Acu la inceputul lui Iulie mă duc să imi iau buletinul si după nu stiu ce acte imi trebuie necesare!
Alocatia ultima oara am luat-o la inceputul lui Iunie!
Alocatia este pe numele lui taica-miu si eu trebuie sa o pun pe numele meu si vreau să imi schimb si banca! E adevarat ca imi ia mult timp pana ce imi intra alocatia? Sau depinde la ce bancă sunt? Eu luam alocatia de la Raffasen și vreau sa ma mut la banca Transilvania! Mai este cineva in situatia mea?

14 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Atâta timp cât ești la liceu trebuie să primești alocația.

| NYØ2002 explică (pentru Andreeush):

Pai cica mi-o da retroactiv, vara cica nu mi-o dă si mi-o da toamna cand incep scoala

| TheGentleman a răspuns:

Dacă nu continui studiile (facultate/postliceală) da, rămâi fără alocație

| NYØ2002 explică (pentru TheGentleman):

Trec in clasa a 12-a

| ReZiSTorr a răspuns (pentru TheGentleman):

Am 20 de ani si nu primesc alocatie cu toate ca sunt la facultate.Nu stiu ce aberatii primesti

| TheGentleman a răspuns (pentru ReZiSTorr):

Mie mi se cerea adeverință de la facultate periodic exact pentru treaba asta

| NYØ2002 explică (pentru ReZiSTorr):

Pai daca studiezi primesti bursa, de exemplu dacă ești la facultate primeste o bursa

| ReZiSTorr a răspuns (pentru NYØ2002):

Omu a intrebat de alocatie si tu ii zici de bursa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca primesti plata in vacanta de vara daca ai implinit abia acum, dar trebuie sa o primesti retroactiv la toamna

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Evident, daca la anul esti elev

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu primeam alocatie si dupa 18 ani. Dar cu putina intarziere din cate imi amintesc.
La 19 nu am mai primit, pentru ca terminasem liceul. Si tu vei primi tot pana termini liceul, chiar daca esti major.

| NYØ2002 explică (pentru anonim_4396):

Pai cica vara mi-o suspendă si imi da alocatia de abia in toamna!

| millar a răspuns:

Daca ai facut 18 ani trebuia sa te duci la scoala la secretariat sa iti faca ei o adeverinta( o completezi tu) prin care spune ca inca esti elev etc si pe foaia aia era si o chestie cum vrei sa primesti bani la ce banca
Acum nu o sa ii mai primesti, cand incepe scoala te duci si faci foaia asta si ce mai trebuie iti zice la secretariat si apoi dureaza o luna doua si dupa iti intra toti bani

| NYØ2002 explică (pentru millar):

Păi intai trebuie sa imi vină buletinul! Eu ma duc la scoala a doua zi dupa ce imi iau buletinul!