| nigearares a întrebat:

Salutare.
Este cineva pe aici care vinde produse online?
Am nevoie de cateva informatii daca se poate.
Eu vand in fiecare luna produse in valoare de aproximativ 3000 lei, trimit prin curier si banii imi vin in cont...
Nu am firma nu am nimic si cred ca nu este legal ce fac, exista o varianta sa nu am treaba cu fiscul fara face firma?
Utilizator

23 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este cam ilegal ce faci. Vezi ca aici mai vad si altii postarea ta, nu numai userii TPU.

| nigearares explică (pentru darrio2007):

Stiu si eu ca este ilegal, astept si o varianta corecta si profitabila daca exista.

| darrio2007 a răspuns (pentru nigearares):

Mda, astepti tot o varianta ilegala. Se pare ca nu stii ce inseamna ilegal.

| nigearares explică (pentru darrio2007):

Am scris o varianta corecta! Adica legala.
O modalitate legala si totusi sa raman si cu profit, daca ac srl sau pfa nu mai am profit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ceea ce faci tu se numeste evaziune fiscala si o infractiune.
Nu exista nicio varianta fara sa faci un srl/pfa

| nigearares explică (pentru suntserios):

Am inteles.

| nigearares explică (pentru suntserios):

Profitul la 3000 lei este undeva la 600 lei

| suntserios a răspuns (pentru nigearares):

Irelevant.

| sierra1 a răspuns:

Dacă nu vinzi din din același produs "n" exemplare, dacă nu cumperi doar ca să vinzi, nu e o problemă!
Altfel...

| nigearares explică (pentru sierra1):

Axista o limita sau ceva?

| sierra1 a răspuns (pentru nigearares):

Nu e stabilită clar o limită deci e bine să-ți ștergi cât mai des "urmele" plățile fă-le și in alt mod decât in același cont.
Sau vinde la greu și dai 10 procente țării

| nigearares explică (pentru sierra1):

Salut, gen daca sterg contul de la banca si fac la alta banca in fiecare an tot o sa aiba acces la istoricul meu din banca?

| suntserios a răspuns (pentru nigearares):

Nu asculta de astfel de sfaturi.
Operatiunile din banca nu dispar si anaf are oricand acces la ele daca vrea.
Poti sa iti faci 1000 conturi atat timp cat sunt pe numele tau e irelevant.

Si mai nou exista si o lege prin care firmele de curierat trebuie sa declare sumele platite ramburs de clienti, deci nici macar cash nu va mai funtiona

| sierra1 a răspuns (pentru nigearares):

Urmele trecerii prin conturi bancare sunt cel mai ușor de urmărit

| Frank51 a răspuns:

Fă-ți un srl, plătești doar contabil pe fiecare factură în parte. Nu cumperi casă de marcat dacă accepți plata doar cu cardul. Te va costa 300 de lei, apoi 50 de lei pe lună, și ești 100% legal.

| nigearares explică (pentru Frank51):

Eu trimit ramburs, clienti platesc cash si dupa curierul imi trimite bani in cont. Dar daca fac srl? voi plati 10%din profit? cine stabileste profitul? eu nu am acte pe marfa in caz de control sau ceva.

| ZyRRe a răspuns (pentru nigearares):

Tu trebuie sa declari periodic veniturile incasate. De acolo iti calculeaza ei cat trebuie sa platesti

| helpforyou a răspuns:

Depinde de ce produse vinzi. Daca le produci tu sau doar revinzi.

| nigearares explică (pentru helpforyou):

Cumpar din alta parte, fara factura sau ceva si vand putin mai scump, daca as vinde legal probabil profitul ar fi 0, trimit prin curier si bani ii primesc direct in cont.

| helpforyou a răspuns (pentru nigearares):

Da este un venit care pare sa fie constant. Atunci ar trebui sa te inregistrezi ca platitor de impozit. Din pacate profitul ar fi spre 0. Dar daca nu ai face venit constat, atunci nu ar trebui sa iti faci firma.

| nigearares explică (pentru helpforyou):

Este luna cand fac 1500 luna in care fac 2000, maxim 3000 lei deci nu fac in fiecare luna 3000 lei

| helpforyou a răspuns (pentru nigearares):

Nu conteaza cat faci in fiecare luna. Daca ai venit regulat atunci trebuie sa ai o forma prin care sa achiti impozit si celelalte taxe.

| nukeyly a răspuns:

Trimit prin curier si banii imi vin in cont... _asta nu se sterge, urma ramane_cel mai bine poti o data pe an declara profit si platesti impozit la finante, ii intrebi care este plafonul minim de profit acceptat sa zicem pe an 1000 ron vezi cum le place si de acolo le dai 1-200 ron, ca la chirii case apartamente etc_sau nu faci nimic pana te trezesti la usa cu 2 Man in black, te amendeaza te inchid te dai scriitor ion creanga scrii 2 poezii aiurea si iesi mai repede. Cine fura legal o duce cel mai bine ex: statul roman si altii ce fac sau nu afaceri cu statul roman.