| anonim_4396 a întrebat:

Salutare.
Este cineva pe aici care vinde produse online?
Am nevoie de cateva informatii daca se poate.
Eu vand in fiecare luna produse in valoare de aproximativ 3000 lei, trimit prin curier si banii imi vin in cont...
Nu am firma nu am nimic si cred ca nu este legal ce fac, exista o varianta sa nu am treaba cu fiscul fara face firma?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ca sa n-ai probleme (acuzatie pentru infractiunea de evaziune fiscala) va trebui sa declari la ANAF veniturile obtinute.

| nigearares a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pot sa fac asta si pe persoana fizica? Nu exista o varianta pentru a nu afla anaful de mine?

| Ioandelasal a răspuns (pentru nigearares):

Da, se poate.
ANAF va afla, si cred ca destul de repede, ca obtii venituri, asa ca este mai bine sa le declari.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vezi ca era un proiect de lege care cerea curierilor sa trimita catre anaf datele celor care platesc ramburs tocmai pentru a detecta astfel de evaziuni. Zic sa intri repede in legalitate.

| RaduRobertRO a răspuns:

PFA varianta cea mai simpla, fara o forma oarecare de organizare nu ai voie sa vinzi.