| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare, mă gândeam să îmi fac credit imobiliar și să îmi schimb orașul, daca lucrez la glovo mi se aprobă creditul?
Că la glovo nu este salariu fix, fac minim 3500 lei și dacă fac multe comenzi pot ajunge lejer la 4000-5000 lei și dacă bag 40 ore non stop pot sa ajung și la peste 10000 lei, am și firma PFA înființată la glovo.
Pot lua credit fară avans pe 30ani? La ce sumă mă încadrez pentru un apartement de 2 camere pentru maxim 1500 lei pe lună?

41 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Esti visator mann

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, poti lua credit imobiliar pe pfa. Trebuie sa ai vreun an vechime pe pfa si venituri constante. Se calculeaza o medie a venitului lunar si in functie de aia ti se da o suma maxima.

nu poti lua credit imobiliar insa fara avans. 15% minim. 5% daca prinzi la programul prima casa.

| Frank51 a răspuns:

Credit fără avans pe 30 de ani? Bro trăiești în peșteră? Unde ai mai auzit de așa ceva?

Și nu crezi că ar fi muult mai util să vorbești la bancă să-ți dea toate detaliile, inclusiv câți bani poți lua bazat pe câți bani faci?

Sau credeai că utilizatorii TPU au acces la bazele de date de la anaf?

| nyoentox2002 explică (pentru Frank51):

Poate găsesc fara avans până în 40-50000 euro

| Holiday a răspuns (pentru nyoentox2002):

Nu gasesti fara avans, dar sunt cel putin doua variante prin care poti "pacali" sistemul, daca nu ai banii necesari pentru avans.

| Frank51 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Dude habar nu ai cum funcționează sistemul bancar.

Nu-i problemă, totul se învață. Problemă e că tu nu vrei să înveți, ești pe principiul "poate găsesc". Goodluck.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sub nici o forma sa nu te inhamezi la asa ceva! Vai, pai nu te gandesti, daca te inbolnavesti, daca vine vreo criza. Tu practic o sa trebuiasca sa sclavesti 30 de ani de acum in colo. Eu zic ca mai bine te muti in chirie. Si in momentul in care iti vei gasi o sotie, atucnci cu 2 salarii va veti descurca altfel. Tu singur pe un credit de 60-70k€, este moarte curata. Eu daca m-as muta, mi-ar place sa ma mut in oradea. Orasel mic, cochet, curat. Nu cunosc pe nimeni si nimeni sa nu ma cunoasca, vibe nou nouț.

| nyoentox2002 explică (pentru anonim_4396):

Eu am vrut să mă mut la Iași dar nu cred că merge bine glovo cu mașina că e trafic mare, eu as vrea la Brașov pentru că străzile sunt mai late și nu r așa haotic că Iași-ul, plus că la Iași durează mult sa mă duc până la mall sa iau mâncare, chiar daca Iași e mai aproape tot Brașovul îl cunosc mai bine adică îl știu în mare parte!
Eu nu as dori chirie pentru că la aspect, daca vreau o garsonieră cu 1000 lei găsesc numai râsuri, de abia de găsesc decent cu 250 euro!
Așa dacă ar fi un apartament cu 2 camere sa fie cu credit mi-ar conveni o rată de 250-300 euro! Plus că vreau să îmi fac și mutatie, vreau sa uit că am locuit în Huși vreodată să uit de toți!
Și dacă o să am mașină sa fiu trecut pe ea in loc de VS 02 NYO, sa fiu trecut BV 02 NYO
Stiu că pot face mutație numai dacă am casa mea sau apartamentul meu că dacă stau cu chirie nu o sa vina cu mine proprietarul să îmi facă mutație adică să mă ia în spațiu

| 1234568807 a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect, si in 30 de ani ajungi sa platesti de doua ori apartamentu, de ce crezi ca mutatu in chirie a crescut semnificativ in Romania, pai mai bine asa decat sa platesti 30 de ani la un apartament care o sa fie al tau la batranete

| suntserios a răspuns (pentru 1234568807):

Nimeni nu se gandeste insa ca la batranete in Romania din pensie nu o sa isi permita chirie.

| Holiday a răspuns (pentru 1234568807):

"...si in 30 de ani ajungi sa platesti de doua ori apartamentu..."

De fapt in 30 de ani il platesti de mai mult de doua ori, mai ales daca iei creditul in lei. Dar oricum, asta e gandirea unuia care se vede cu aceleasi venituri pe care le are la 21 de ani, si la 35 de ani. Adica un ratat. In mod normal, de la 21 la 35 de ani veniturile ar cam trebui sa ti se dubleze macar. Astfel poti plati si apartamentul intr-un termen mult mai scurt rambursand creditul anticipat, si nici nu vei mai plati atata dobanda.

| nyoentox2002 explică (pentru suntserios):

Oricum o sa muncesc toată viața și nu o sa cotizez nimic la stat, sunt multi boșorogi care sunt taximetriști sau livrează mâncare

| 1234568807 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Pai asta e tot ce vrei tu sa faci in viata? sa livrezi mancare?

| 1234568807 a răspuns (pentru Holiday):

Corect

| suntserios a răspuns (pentru nyoentox2002):

Cum adică nu o sa cotizezi. Ai pfa, deja cotizezi. Restul vieții ce faci, lucrezi doar la negru?

| nyoentox2002 explică (pentru Holiday):

Eu m-aș muta cu chirie! Dar faza e că vreau și mutatie! și pot să îmi fac mutație numai dacă am apartamentul meu! că nu cred că proprietarul este de acord sau vrea sa vina cu mine sa îmi facă viza de flotant! E faza că eu vreau sa îmi schimb orașul și să îmi fac acolo! și alta fază e că decenteala e cam scumpă, mi se pare mult 1500 lei pe o garsonieră,***! macar daca gaseam ceva decent cu 10-12 milioane dar la banii astea găsești numai râsuri!
Era fain măcar de un ANL sa îmi pot face dar sunt singur, nu am familie!
Macar un apartament cu 2 camere din caz de îmi făceam o iubită pe parcurs!
Sa îmi bag ceva in statul roman, daca ai mașina nici măcar 5000 lei nu îmi ajung pe lună!
Eu vreau să rămân cu 2000 lei bani fara nevoi, chirie, utilități, adică să fac ce vreau cu ei!

| Holiday a răspuns (pentru nyoentox2002):

"Sa îmi bag ceva in statul roman, daca ai mașina nici măcar 5000 lei nu îmi ajung pe lună!"

Nu e vina statului ca isi iau unii masina desi nu au bani de benzina si pentru intretinerea masinii.
In cazul tau, concret, decat sa faci livrari cu masina ta si sa castigi 800 euro, din care 300 se duc de carburant, intretinere masina, asigurare, etc, mai bine te faci casier la un magazin unde castigi 600 euro si vinzi masina.

| nyoentox2002 explică (pentru suntserios):

La PFA plătesc doar 1500 lei pe tot anul, pentru că intru in primul plafon de 15000 lei plătesc așa puțin pentru că îmi fac de deductibile! mi-am luat deductibil
Laptop 3300 lei
Telefon 3000 lei
2 biciclete 2500 lei
Școala de șoferi 2500 lei
Piese bicicleta înca 500 lei
Plus cateva accesorii, dar vreau să mă schimb pe Srl și să îmi fac propria mea flota de curieri și să le iau comisioane!
Și la stat plătesc doar 1 sau 3%
Daca ar fi după mine as munci la negru!
Mai degrabă muncești la negru de ce?
Taxele la un angajat normal sunt
10% impozit pe venit(adică din cei 10% nu beneficiezi de nimic sunt banii statului cum ar veni din profitul tau
Apoi 10% sănătate(oricum ies astea pe profit mai mult cum ar veni sunt banii statului, mă refer că rar ai nevoie de servicii medicale, o dată sau de doua ori la nu știu câți ani, și atunci când ești dat afară de la locul de muncă și nu mai lucrezi apoi peste 2 zile probleme grave de sănătate nu te mai internează ca nu mai lucrezi, tot statul iese in profit)
Și încă 25% pensie(dacă mai apuci pensia, și dacă trăiești la pensie, după 40 ani munciți iei o pensie amărâtă de 1000 lei! adică te alegi cu maxim jumate din cât cotizezi!
Mai bine muncesti toată viața la negru decat sa dai bani la hoți

| nyoentox2002 explică (pentru Holiday):

La glovo e mult mai bine:Îți faci programul cum vrei tu, lucrezi individual nu te freaca șefii sau colegii la cap, La glovo poți câștiga și bani din bacsiș și să mă scot de carburant, plus că aș vrea să îmi iau masina pe gpl

| nyoentox2002 explică (pentru 1234568807):

Momentan da, dar la glovo chiar se fac bani! Vreau să devin propria flotă și să îmi angajez livratorii mei asta e planul meu, că așa pe lângă ce fac eu am venit în plus de pe angajați, și angajații cu cât trag mai tare cu atât comisionul e mai mare

| suntserios a răspuns (pentru nyoentox2002):

Și eu gândeam la 20 ani că mai bine lucrezi la negru. Când mai îmbătrânești o să vezi cum se schimba lucrurile.
Sa vezi cum o sa ai nevoie de servicii medicale, de școli, de profesori pregătiți, de un spital funcțional, de niste pompieri, de pensie samd. Îți zic eu la 70 ani poate nu mai merge glovo.

| nyoentox2002 explică (pentru suntserios):

Dar sigur mai găsesc ceva, oricum decât să iau o pensie de 1000 lei la bătrânețe mai degrabă muncesc la negru, macar sa am mai multi bani la tinerețe

| suntserios a răspuns (pentru nyoentox2002):

Repet, o sa mai avansezi in varsta, o sa intelegi cand o sa ai nevoie de investigatii medicale, cand o sa faci un copil si o sa vrei o maternitate decenta unde sa se nasca, o scoala decenta unde sa invete samd... iar cand o sa ai 70 ani si nu te mai tin genunchi sa muncesti iti garantez eu ca nu " sigur mai găsesc ceva"

| suntserios a răspuns (pentru nyoentox2002):

Plus o să te plângi că șosele sunt proaste, că nu ai piste de biciclete sa livrezi samd... și o să te plângi fara sa plătești taxe. Asta nu are niciun sens.

| nyoentox2002 explică (pentru suntserios):

Eu vreau sa fac cu mașina că sa fac mai multe comenzi și să nu depind de vreme

| nyoentox2002 explică (pentru suntserios):

Ca sofer poți lucra la orice vârstă că nu depui efort fizic, câți nu sunt taximetriști boșorogi?

| suntserios a răspuns (pentru nyoentox2002):

Da, fix că șofer la 70 ani. Când nu mai ai reflexe, nu mai vezi și nu te mai țin picioarele.
Repet, ai să crești și ai să vezi și tu că viața nu e așa cum o planifici de tânăr.

| nyoentox2002 explică (pentru suntserios):

Oricum nu merita sa dai bani la stat, adică la hoți ți-am zis, nu merita să muncești 40 ani pe o pensie de 1000 lei

| suntserios a răspuns (pentru nyoentox2002):

Ok, nu înțelegi ce înseamnă taxele. O să mai crești o să înțelegi.

| nyoentox2002 explică (pentru suntserios):

Ba da știu, dai 45 % din salariul tau adică jumate
10% impozit pe venit(profitul statului adică din aia 10% nu beneficiezi de nimic)
10% sănătate(cotizezi mai mult la sănătate decât ai nevoie, adică numai cât lucrezi ai sănătate că dacă ai demisionat și stai petușă nu mai beneficiezi de servicii medicale, adica ce ai cotizat din urmă ai cotizat degeaba
Și 25% pensie (dacă mai apuci pensia,**** măresc vârstă de pensionare și media de viață e de 65 și tot la 66 ieși și la pensie!
Deci mai degrabă la negru
La glovo sau la Tazz cartea de munca e diferită, gen e fixă nu procentuală!
Pe săptămână cartea de munca pe 8 ore e undeva la 330 pe săptămână indiferent câți bani faci pe săptămâna respectivă! dar se mai pot face șmecherii sa lucrezi la gri adică cartea sa o bagi la 2 ore și în loc de 330 pe săptămână dai 80 lei și e mai convenabil!
Dacă îmi fac Srl și am un angajat plătesc la stat 1% sau 3% și mă doare la banană

| suntserios a răspuns (pentru nyoentox2002):

Exact ce spuneam eu... nu intelegi taxele... scopul lor, nu cifrele alea seci.

| nyoentox2002 explică (pentru suntserios):

Sa faci statului burta mare

| suntserios a răspuns (pentru nyoentox2002):

Exact
scolile din ce bani functionaza?
gradinitele din ce bani functioneaza?
spitalele din ce bani functioneaza?
profesorii din ce sunt platiti?
pensiile din ce bani sunt platiti?
medicii din ce sunt platiti?
politistii din ce sunt platiti?
ambulata din ce e platita?
pompierii din ce sunt platiti?
cine iti face strazi?
cine iti ia gunoiul de pe strada?

zic asa, sa ai nevoie odata de o ambultanta... asa rea cum o fi ea. Si sa suni la 112 si aia sa iti zica "Buna ziua domnul nyoentox2002, noi venim da achitati mai intai 1000 euro pe link ul pe care il trimitem si pe urma plecam"

Eu iti zic ca tu nu inteleg scopul taxelor. Dar asa e la tinerete.

| nyoentox2002 explică (pentru suntserios):

Taxele sunt să acopere pensiile lor speciale din Parlament, că sa o luam logic, aia de sus care printează bani zi de zi? de ce ar mai avea nevoie de banii săracilor, și alta chestie, daca nu ai cotizat tot ești spitalizat dar numai pentru 3 zile!
Oricum sa dai jumate jumate cu statul nu mi se pare ok, in străinătate cartea de muncă e mult mai ieftină? adică din 11€ pe oră de alegi cu vreo 9 adică maxim 20%

| suntserios a răspuns (pentru nyoentox2002):

Te încăpățânezi sa nu înțelegi rolul taxelor intr-un stat. Nu mai ar sens discuția.

| nyoentox2002 explică (pentru suntserios):

Pe mine nu mă interesează atâta timp cât arde din buzunarul meu!
Tata de exemplu e lăutar și nu a cotizat niciodată la stat, dacă cotiza nu mai aveam casă și tot ce avem!
Pe mine mă interesează să trăiesc bine nu îmi pasă de alții!

| suntserios a răspuns (pentru nyoentox2002):

Tu nu intelegi ca nu poti trai bine fara lucrurile pe care statul le face din taxe.
Deja pare ca te depaseste discutia.
Si nu e ok sa te lauzi ca traiesti bine din evaziune fiscala si platesc alti fraieri taxe pentru tine.

| nyoentox2002 explică (pentru suntserios):

Statul român e curvă! taxele sunt va noi sa acoperim pierderile lor!
Tara oricum a fost vandută de mult

| 1234568807 a răspuns (pentru suntserios):

Un vecin are 73 de ani si inca conduce dar el trebuie sa se sprijine de bara de la scara blocului cand coboara scarile

| mrGri a răspuns:

Salut! A propos de Glovo, m-ar bate si pe mine gandul sa ma inscriu pe Bucuresti pe part time 4 ore, ca fiind cu bicicleta in acte si din cand in cand sa mai folosesc si un scuter. Iar in timpul in care nu lucrez as putea sa inchiriez scuterul respectiv si sa am grija de el. Dar nu prea as vrea sa ma complic ca PFA chiar daca as colabora si cu alti livratori.
Stiu ca daca ma inscriu cu bicicleta se oboseste repede si de aceea pot sa folosesc si scuterul la nevoie fara sa decontez benzina.
E usor sa ma inscriu?
Sunt firme care dau teapa?
Mai e nevoie de livratori?

| nyoentox2002 explică (pentru mrGri):

Depinde de oraș, daca eram flota te angajam eu