| Mario871u a întrebat:

Salutare.Recent am trimis prin fan courier un colet. Faza e ca destinatarul a refuzat coletul si a ajuns retur la mine. Ca sa il iau trebuie sa platesc transp care e in jur de 60 ron. Nu am ce face cu coletul, are ceva daca nu il mai ridic?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Asa sunt afacerile.
Se intampla sa ai si pierderi, din motive diferite. Trebuie sa le iei in calcul.
Iti recomand sa olatesti serviciile curieratului, sa nu te puna pe "lista neagra". Ei ti-au facut serviciul si sunt indreptatiti sa-si primeasca banii pentru munca lor.

Tu insa poti sa-ti creezi propria "lista neagra" si sa-l treci pe "cumparator" ca persoana neserioasa, mai ales daca produsul tau a fost vandut prin internet!
Sa pastrezi actele de trimitere si de retur a coletului timp de minim 3 ani, pentru a avea dovada comportamentului cumparatorului!

8 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Da, trebuie să-ți iei adio de la fan.

| Mario871u explică (pentru Frank51):

Dap, o sa merg sa il ridic ca sa nu fie probleme.

| Mario871u explică (pentru Frank51):

Vorbesti din experientă sau?

| dinaprilie a răspuns:

De pp nu cred. Doar sa nu te ia baietii la ochi de la fan si data viitoare cand vrei sa mai trimiti sa iti ceara mai intai sa le achiti datoria.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi sa il ridici si vorbeste cu olx ca sa ii inchida contul

| anonimus22222 a răspuns:

Din experienta proprie, daca coletul nu-l ridici o saptamana, acesta intra in magazia hub ului din orasul tau. Daca nici dupa o luna nu ridici coletul, Hub-ul va trimite coletul tau la magazia din Bucuresti a Fan Courier. Asta e politica lor. Nu e obligatoriu sa-l ridici. Nu are nimeni obligatia sa se uite la tine urat. Fan Courier e franciza. O dupa-amiaza linistita!

| Mario871u explică:

Deci eu am o pagina de bussines pe Instagram cu stickere ( abtibilduri ). Normal eu la comenzi mai mari de 100 ron, cer un avans, insa comanda respectiva fiind una de vreo 40 lei, nu avea sens sa il pun pe om sa imi transfere ceva, plus ca parea sa fie de incredere. Am primit mesaj de la curier ca respectivul a refuzat coletul. Eu nu mai am ce face cu coletul fiind niste abtibilduri personalizate. In fine o sa merg sa platesc transp. ca sa nu fie probleme. Însa din 70 si cv de colete trimise, este pentru prima data cand mi se întâmpla.

| Mario871u explică (pentru Mario871u):

Am incercat sa il contactez pe destinatar dar m-a blocat peste tot.