| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, sunt interesat sa stiu daca pot face imprumut la vreo banca pentru o masina, ideea e in felul urmator am 20.000€ iar masina costa 50.000€. Exista sansa ca cei 20.000€ sa mearga sub forma de garantie? Precizez ca lucrez in afara cu contract de munca pe perioada scurta

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu pot fi garantie cei 20.000 de euro, fiindca ii vei da pe masina, garantia trebuie sa fie ceva al tau, pe care banca sa ti-l poata lua daca nu platesti ratele. Poti pune ca garantie masina, dar in acest caz ea trebuie sa fie evaluata la mult mai multi bani, nu cred ca banca iti va da 30.000 de euro pentru o masina care valoreaza doar 50.000 de euro.

| darrio2007 a răspuns:

Poza este din tinerete?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai ce garantie sa mearga daca o sa ii cheltui pe masina? Garantiile la credite nu merg pe cash ci pe imobiliare in principiu. Cat despre credit cu contract pe perioada determinata... greu de zis daca iti da careva, mai ales mormanul ala de bani.

| Ghebia_Marian_1998 a răspuns (pentru suntserios):

Ma refer la masina, masina e garantia

| sierra1 a răspuns:

Cred că ar trebui să întrebi la vreo reprezentatță auto, ei au tot felul de oferte de creditare sau modalități de plată

| xerxes1 a răspuns:

2000 de euro are doar 3 zerouri.

| gratargratar a răspuns:

Trebuie sa platesti avansul, nu pui cei 20, 000euro garantie. Ca daca ai avea cash, atunci de ce sa-ti mai dea banca bani?

Deci platesti avans 20, 000 euro (asta inseamna 40% din valoare) si restul il poti obtine ori prin leasing, ori de la banca. Leasingul e mai simplu, dar mai scump - adica dobanda e mai mare.

Banca iti da 30, 000 euro daca ai cu ce sa-i garantezi. Deci se ia si venitul in considerare, si se poate sa nu ai probleme daca ai contract de munca, insa trebuie si o garantie. Ca garantie poti pune orice activ ce e pe numele tau si e vandabil (teren, constructie, active financiare).

Te sfatuiesc insa sa nu dai 50, 000 euro pe o masina, pentru ca sunt bani pierduti. Daca ai 20, 000 euro, iti poti lua o masina de lux la mana a doua si nu e nicio diferenta.