| korso111 a întrebat:

Buna ziua, problema mea sta in felul urmator, 20 de ani si 8 luni de zile de cand lucrez, as dori sa iau un imprumut de 15.000-20.000 lei, am fost la majoritatea bancilor populare, brd, bcr, banca transilvania etc, mi-a fost respins din cauza acestor criterii, varsta si vechimea la locul de munca, as dori sa stiu o banca care ar fi dispusa sa ofere un imprumut unei persoane ca mine, tin sa mentionez ca nici cu girant nu a functionat, salariul meu este de 2.300 lei dar nu asta e problema. Multumesc!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici o banca din Romania nu poate aloca credit bacar daca nu ai contract permanent de munca si MINIM 12 luni lucrate (vechime in munca).

| korso111 explică (pentru Violleta2022):

Pe cartea de munca sunt peste 12 luni iar contractul meu e pe perioada nedeterminata, problema e varsta aparent si din cate am inteles neavand alte credite facute pana acum, ironic.

| Violleta2022 a răspuns (pentru korso111):

Scuze, am uitat sa completez: "minim 12 luni la acelasi loc de munca" nu facute din bucati pe la unii si altii, denotand instabilitate si lipsa de raspudnere care nu dau bine cand vrei un imprmut bancar, fiindca ei nu se pot baza pe un om care maine isi poate da demisia si nu mai are cu ce platii creditul inapoi.
Daca aveai o propietate pe care sa o pui gaj, atunci ti se aproba imprumutul, ma rog si cele 12 luni muncite, la acelasi loc de munca.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Pentru a obtine imprumut (de ex la Banca Transilvania) trebuie să ai card de salariu la ei, trebuie să fii angajat pe o perioada nedeterminata, iar in functie de salariul tău, functionara de acolo iti va calcula suma pe care o poti lua imprumut.
De ex, in 2019 la un salariu de 3.600 lei mi se putea oferi imprumut de 5, 500 de lei, nu mai mult.
La 15.000-20.000 ar trebui să ai un salariu foarte mare...
Și nu, in cazul tau, nu cred ca e de vină vârsta, fiindcă dacă ai doar 20-21 de ani vechime, trebuie să ai in jur de 45-50 de ani (poate chiar mai puțin), nu 70-80 de ani, incat sa nu iti ofere imprumut, de teama ca nu-i mai restitui nici mort.

Nu iti recomand vreodată să te incurci cu bancile necomerciale (IFN-urile), oricat ti le-ar vârî unii pe gât, ca fiind unica ta șansă, fiindcă dai de draKu.winking

| Nemessys a răspuns:

Incearca la un IFN ca provident. Sigur iti vor da.