| Patrik332 a întrebat:

Salutare TPU, am o întrebare.
Vreau să mă mut de la părinți în chirie, o garsoniera mica cu o camera sau ceva mic, fiind singur nu vreau ceva mare ca nu am ce face cu atâtea camere si cu hobby-urile mele nu am timp de fete, deci, am nevoie de ceva hârtii dacă mă mut in chirie? Sa fac ceva hârtii la primarie, la buletin sau orice? Sau doar fac un contract cu deținătorul apartentului și gata? Fac 18 ani peste o lună si nu știu ce si cum. Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| aADI a răspuns:

Nu trebuie nimic, doar să plătești chiria lunar și aia este. Sau dacă vrei să fi și mai sigur, poți face un contract cu proprietarul. Și adresa și alea eu zic să le lași pe casa unde stai, că la chirii nimic nu e sigur. Te poți muta liniștit, dar datele pe buletin lasă-le, nu trebuie nici o hârtie, Găsești chiria, suni, te intelegi la o cafea cu proprietarul vezi dacă e de treabă etc... plătești și aia este, Unii proprietari mai fac contract de chirie parcă așa se numea dar aia e doar pentru siguranța lor că tu nu o să pleci după o lună. Că pe ei ii interesează cel mai mult să stai cât mai mult. Mă rog, te descurci tu cu ei, spor

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei iti poti face si mutatie pe buletin, insa iti e suficinet contractul cu proprietarul

| mihai69 a răspuns:

Faci contract de închiriere cu proprietarul. Sau unul de comodat.
Cu acesta te poți duce la evidența populației pentru viză de reşedință pe c.i.