| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU, luna trecuta in 17 am mers la o fabrica de saltele sa muncesc pentru timp de o luna, intrebarea mea este cat salar ar fi trebuit sa iau? Deoarece dupa 2 saptamani, am luat 400 de lei in mana si astazi este 23 august si nu am mai primit nimic, avand in vedere ca fratele meu munceste acolo ma gandeam ca o sa-i dea restul salarului la sfarsit de luna, asa a si fost ok. Mi-a spus fratele meu ca o sa-i primesc cand vine seful din concediu, ok nu am o problema cu asta insa o sa primesc inca 400 de lei...Adica 800 de lei in total, mie nu mi s-a comunicat absolut nimic despre salar, nu am semnat nici un contract pentru o luna sau ceva de genul si sunt minor, am doar 16 ani si din cate am inteles un minor nu are voie sa munceasca mai mult de 6 ore pe zi, eu am muncit 8 ore pe zi timp de o luna.
Avand in vedere ca nu-mi convine salarul deoarece in luna aia mi-am rupt spatele, nu am semnat nici un contract si nu mi s-a comunicat absolut nimic despre salar, as putea sa-i dau in judecata? Nu eu ci unul dintre parintii mei, nu mi se pare corect sa primesc 800 de lei pentru o luna cand alt baiat care tot asa a muncit si el, a primit 1400 lei salar, mi-a spus el personal ca prima lui luna de munca a primit 1400 lei. As putea sa-i dau in judecata pe cei ce detin aceasta firma? Daca da, m-ati putea indruma cum si ce sa fac?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu recomand nimănui „munca la negru" sau fără forme legale. Ceea ce ai descris tu este clar un abuz din partea angajatorului, care a încercat anumite comportamente imorale.
Din păcate, nu sunt sigur că există măsuri juridice împotriva angajatorului, din moment ce nu ai dovezi concrete (contract de muncă, plata pe card sau martori care să susțină cele spuse de tine.
Pe viitor, încearcă să ai mai multă atenție la angajare, respectă-ți onoarea și nu te încrede în nimeni când vine vorba de bani (chiar dacă fratele tău lucrează acolo).

| Enemy112 a răspuns (pentru anonim_4396):

Un martor as putea avea, mai este un tata care si-a dus copilul acolo la fel cum m-a dus fratele meu si tare nemultumit a fost si el, nu se astepta nici el la asa ceva si m-ar ajuta.