| Aschilean_Cristian_1991 a întrebat:

Salutare tuturor, vreau sa plec la munca in UK si nu stiu ce agentie sa aleg.

Toate agentiele de recrutment ROMANESTI cereau comison peste 1000 lei!

Dintre toate una a sunat destul de ok.
First Choise Recrutment - la telefon nu am dat de alt roman ci de o persoana "Britanica", stiu diferenta dintre acc american si cel britanic deci conversatia noastra a fost in engleza!
Mi sa oferit un loc in UK intr-un depozit la sortat haine.
6.5 lire pe ora!

Ce au cerut ei

-250 Ron Registration Fee
-Copie dupa Buletin
-Cazier politie
-Starea medicala

Pentru mine sa platesc avionul, si sa am la mine 330 lire pentru primele 2 saptamani/ chirie /food.

Ce parere aveti e teapa sau? a plecat cineva cu agentia asta?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai fi tampit sa crezi:
NU DATI NICIODATA "banii inainte", indiferent ca zice de acte legalizate, ca trebuie sa astepti mult si maine e plecarea sau peste 2 saptamani si ca iti face el mai repede si etc.
La o simpla cautare pe nea google cu firma aia, iti dai seama ce buni sunt, escroci.
Ca ce vrei frate sa pleci in Anglia? Da-mi o idee?
O am pe maicamea plecata acolo de 8-9 ani, ca asistenta medicala, poate poate iti gasesc un loc de munca, dar zi cam ce ai putea sa faci, ce stii tu cel mai bine, si nu imi zi ca " fac tot ce pot" ca nu stau lucrurile chiar asa, la ce ai vrea tu?!

| Aschilean_Cristian_1991 explică (pentru anonim_4396):

Firma aceasta are site... http://fc-recruitment.ro/ are sediu in centrul clujului, m-am interesat si de ea acum 1-2 ani si tot e pe piata, nu prea imi suna a teapa adica faci atata efort pntr 250 lei? cand alti iau teapa cu 1000+lei cu promisiuni la coltul strazi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aschilean_Cristian_1991):

Nu crezi? Se dau tepe angro cu sume intre 100-500 ron crede-ma cunosc zeci de persoane, tot asa nu ma credeau si dupa s-a adeverit ce le-am spus.
Multi fac asa, ca deh daca cer mai mult de 250 pana in 700 sa zic, nu prea ii crede lumea, mai ales daca cer mult si pentru cine stie ce.
Ti-am zis daca vrei vorbesc cu maicamea si poate cine stie.
Cauta numarul asta pe internet: +40 742038108, si apoi zi-mi ce crezi.
In Anglia ori pleci ca sofer de tir, ori la depozite/padure/ambalat sau constructii.

| Aschilean_Cristian_1991 explică (pentru anonim_4396):

Nu m-am prins is 2 situri difererite, nr diferite, adresa diferite, am ratat ceva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aschilean_Cristian_1991):

Ori eu sunt prost, ori tu destept. Am spus sa cauti la site-ul de mi l-ai dat, la info/contact, si copiaza nr telefon mobil, si cauta-l cu google, si spune-mi sunt n' anunturi cu acelasi numar?
Este treaba ta frate la urma urmei daca crezi ceva sau nu, sau daca iti iei tu teapa/sau nu. Mergi pe riscul tau, nici un job nu este 100% sigur.