| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fata locuiesc in Austria dar sunt de 3 luni aproape in Romania si a inceput sa imi placa si mai sunt alte motive, de ce as vrea sa raman aici. Vreau sa ma inscriu la o Facultate dar nu stiu la care... stiu multe limbi straine nu is DELOC buna la matematica in rest nu am probleme cu nimic. As avea mari sanse sa intru la facultatea de mecanica dar nu stiu daca e de mine si daca e de viitor. m-ar interesa limbile straine dar e foarte scumpa taxa pe an si nu stiu ca ajutor nu prea o sa am din partea lui mama ea nu ii de acord cu facultatea. Si ce fel de jobburi as putea sa fac si sa pot trai cat de cat bine in Romania. happy multumesc

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ADRIANA90s a răspuns:

Daca nu te pricepi la matematica, nu ai ce cauta la mecanica. Se face matematica si fizica la greu si e urata facultatea pentru o fata, iti gasesti greu de lucru dupa. Poti face facultatea de litere daca iti plac limbile straine. Poti merge la specializarea Limbi Moderne Aplicate si sa te faci mai tarziu traducatoare la un notariat, de preferat, asta daca ai relatii sau traducatoare la un post de televiziune unde se difuzeaza numai filme, ca AXN dau HBO. Aici in Romania e mai greu totusi sa fi traducator, se plateste mai putin, in afara de ce ti-am scris eu mai sus. La notariat si televiziune curg banii la greu, mai ales daca stii limbi rare ca japoneza, chineza sau limbi nordice ( finlandeza, suedeza etc), araba se mai cauta. Pe la notariate, o pagina de document tradus din romana in japoneza, de ex, sau invers, costa in jur de 60 lei. O pagina de document tradus din germana-romana sau invers, costa in jur de 35 lei, din engleza-romana si invers, 20 lei. Daca ai putea sa te angajezi asa, ar fi super. Daca nu...te poti face numai profesoara. Succes in decizia pe care o vei lua!

| educatie2021 a răspuns (pentru ADRIANA90s):

Ce frumos suna. si ce bine ar fi sa fie cum zici tu. mai putin partea cu "DACA AI RELATII"
Trebuie sa presupunem ca nu are si atunci te-ai obosit degeaba sa ii raspunzi pentru ca in Romania nu o sa aiba viitor. aici nu t baga nimeni in seama. daca vrei sa reusesti ceva pe cont propriu trebuie sa te injosesti in ultimul hal in prealabil (altfel nu vei fi observat)

| ADRIANA90s a răspuns (pentru educatie2021):

Nu ai de unde sa stii daca va avea viitor aici sau nu. Iar faza cu " trebuie sa te injosesti ca sa fi observat" e doar o parere de-a ta. Si nu esti tu in masura sa zici daca am raspuns degeaba sau nu. Asta hotaraste cine a intrebat.

| educatie2021 a răspuns (pentru ADRIANA90s):

No ofense, dezbatem pareri (sa nu zici ca am ceva cu tine tongue )

Nu e doar o parere de-a mea. Este parerea multora. Poate ai dreptate, nu sunt in masura sa decid eu daca ai raspuns degeaba dar sunt absolut sigur ca ai spus "asta daca ai relatii"
Ceea ce ma face sa ma intreb: " cunoste realitatea si totusi ii descrie un vis? " sau " are relatii si mi-ai raspuns la comentariu pentru ca se simtea cu musca pe caciula? "
Tind si imi doresc sa cred ca este prima intrebare.

| supranatural93 a răspuns:

Raspunsul meu este du-te inapoi in Austria si stai acolo ca este mult mai bine decat sa traiesti in mizeria asta de tara... si pentru joburi iti trebuie experienta si ca sa capeti experienta iti trebuie un job deci zi si tu ca asta nu este un cerc vicios...

| carmenatyla5689 a răspuns (pentru supranatural93):

Voi nu intelegeti? Voi astia din Romania... toti ziceti vaaai ca stai acolo ca e mai bine ca jobb ca salar ca etc... dar oare asta e important in viata? sa ai un salar bun? sau sa fii fericit in locul in care te-ai nascut sa fii langa prietenii tai si familia ta? Eu am crescut aici pana la 14 ani am stat 4 ani in Austria.ok mi-a ajuns vreau sa stau langa bunicamea si tata care sunt ambii bolnavi sa ma duc sa las pe toti doar ca am o mie de euro salar? sa fim seriosi nu cred ca asta e esential in viata un job bine platit as vrea sa fac facultate in Romania si cu facultatea aia sa fac ceva dupa aia oricum pot sa ma intorc in Austria cand vreau daca ii vorba pana acolo nu?!

| supranatural93 a răspuns (pentru carmenatyla5689):

Scopul omului in viata este de a traii comfortabil de aici dedu si tu vrei sa traiesti de pe o zi pe alta sau sa nu ai grija zilei de maine?
si cat despre rude... daca ai bani i-ai cu tine