| pushtoayk a întrebat:

Tatal meu murit de doi ani, suntem 3 frati dintre care unul a murit si am ramas 2... Tatal meu mai are 3 frati in viata, desi in timpul vietii dupa moartea bunicii a lasat mostenire la toti cei 4, el a platit 8 ani impozitele, iar timp de doi ani eu, fiica... Pot deveni proprietar pentru a vinde fara acordul celorlati frati?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a deveni proprietar trebuie sa faceti procedura succesorala dupa tatal tau, la un notar public, altfel nu poti deveni. Nu spui daca mai traieste mama ta. Daca mai traieste mostenitori vor fi mama ta, tu si fratele tau (daca fratele mort nu a lasat sotie si copii). In orice caz du-te la un notar public si acesta iti va explica tot ce este necesar, actele necesare si cat va costa mostenirea. Nu trebuia sa lasati sa treaca mai mult de 2 ani, daca au trecut va trebui sa platiti impozit pe mostenire de 1% din valoarea masei succesorale(totalitatea bunurilor imobile si mobile din mostenire). Numai bine!

| Epurean a răspuns:

Trebuie sa mergi la un avocat,sa citeasca bine testamentul. Daca pe act e trecut doar tatal tau ca mostenior, poti sa-ti faci acte sa iei bunul pe numele tau, iar apoi poti face ce vrei cu el.