| Petre90praga a întrebat:

Urgent! cine stie daca se poate trimite bani din Romania pe un card de debit visa? si care cod trebuie sa-i dau eu : cel de pe card din 16 cifre sau codu primit de la banca emitenta? reamintesc ca sunt in strainatate! dau funda!

Răspuns Câştigător
| ioanionel a răspuns:

Se pot trimite, cardul este doar un atas al contului bancar, nu are importanta ce card este. Trebuie sa ai codul iban al contului bancar in care vrei sa trimit i bani si tu sa ai deschis in Romania un cont in aceiasi moneda in care este deschis contul din strainatate. Daca deja ai contul deschis mergi la banca respectiva si completezi un ordin de plata. Daca inca nu ai cont deschis iti recomand Banca Transilvania, nu au comision de deschidere cont si nici lunare sau anuale de administrare si comisioanele pe tranzactii sunt de bun simt.

| Petre90praga explică (pentru ioanionel):

Nu am cont in Romania happy din Romania urmeaza sa primesc bani in strainatate pe card! si codul iban trebuie sal dau celui care imi trimite? Multumesc!

| ioanionel a răspuns (pentru Petre90praga):

Cel care i-ti trimite banii va trebui sa isi deschida unul (daca nu are inca ) in valuta in care ai tu acolo deschis, pe langa iban cel care iti trimete trebuie sa iti stie si numele exact si banca la care ai deschis contul (acesta reiese si din iban dar trebuie cautat pe net sau de functionarii bancari). Recomand Banca Transilvania daca nu are inca deschis contul (nu ma platesc pentru reclama dar chiar o merita am fost foarte multumit de servicile lor).

| Petre90praga explică (pentru ioanionel):

Ok mersi fainwinking

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Banuiesc ca, pentru tine, "cod primit de la banca" inseamna "pin-ul"strict secret primit de la banca odata cu cardul. Acest "pin" NU trebuie spus/dezvaluit nimanui!

Iti sugerez sa te duci la banca din strainatate care ti-a emis cardul de debit si sa intrebi ceea ce ai intrebat aici. Consilierul bancii tale iti va da sfatul cel mai bun.

| Petre90praga explică (pentru alessia5158):

Nu nu este pin-ul! sigur e vorba de codul iban happy multumesc

| darrio2007 a răspuns:

Dai numarul de cont.Si daca ai card, automat vor fi pe card.

Răspuns utilizator avertizat