| Deniiss2017 a întrebat:

Urmeaza sa primesc un colet din alt judet prin fan courier iar expeditorul a bifat rambursare in cont, asta inseamna ca, la curier, trebuie sa platesc cu cardul sau numerar?

Răspuns Câştigător
| GouDidodino a răspuns:

Tu poti plati oricum, din cate stiu cu cardul poti plati decat la sediile lor, la punctele de lucru, nu am văzut curier cu POS la el. Cat despre plata in cont, după ce ai platit tu, indiferent de forma pe care o alegi, firma de curierat va pune in contul vânzătorului, suma de rambursat. Prin aceasta metoda, scutește curierul de un drum inapoi la vânzător, rezultând si taxele mai mici. Taxa pentru pus banii în cont fiind de 7 lei la Fan Curier, la care se adaugă transportul colegului până la tine, în general vreo 25 de lei

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are importanta cum platesti tu curierului, bineinteles daca se poate plati in ambele modalitati. Ce a bifat expeditorul este pentru firma de curierat, aceasta trebuie sa-i remita banii in contul bancar.

| darrio2007 a răspuns:

Numerar. Asa se plateste la curier.

| Andreeush a răspuns:

Va trebui să plătești în numerar.

| Panamax a răspuns:

Doar numerar.Nu se poate plati cu cardul la curier.

| Sonia822 a răspuns:

Cred ca poti plati oricum. Cred. Cf contract, expeditoaului nu-i mai soseste plic acasa, ii ulterior firma de curierat ii pune direct in cont.

| Deniiss2017 explică (pentru Sonia822):

Deci teoretic nu ar fi o problema plata in numerar, nu?
Expeditorul nu mi-a comunicat iban-ul sau ceva, prin urmare ramane doar varianta numerar, sau ma insel?

| Sonia822 a răspuns (pentru Deniiss2017):

Nu pot sa-ti spun exact, am avut contract cu ei si stiu ca puteam bifa cum vreau sa ajunga banii la mine: direct in cont sau la plic. Dar nu stiu cum ii colectau ei, daca aveau pos, sau ii luau cash. Ar trebui sa mearga ambele metode, acum toti curierii sunt echipati cu pos-uri.