| Anonimulantisocial17 a întrebat:

Voi cate locuri de munca ați schimbat pana acum? Eu am schimbat deja 4 fabrici si peste tot e greu nu mai suport.
Rt mai ales cand vad oameni care profita de tine si fac pe sefii doar fiindca is mai vechi ca tine.Eu deja m-am saturat sa lucrez in fabrici si uzine, am fost si in Austria e plin de romani care fac pe sefi prin fabrici si la noi mai rau si salariile is cum is. Eu nu mai stiu ce sa ma fac, am un mos coleg de munca care imi da ordine de parca ar fi seful meu fiindca e mai vechi ca mine si nu mai stiu ce sa fac.Mi-as da demisia insa nu rezolv nimic ca dupa tot trebuie sa caut un job si tot la fel o sa fie ca dupa cum am zis am lucrat si in abator si in 3 fabrici si e ca o jungla peste tot.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Respecta vechimea, varsta si mustata si vei fi tratat mai omeneste, peste tot!

| darrio2007 a răspuns:

Probabil ca esti tanar si lipsit de experienta in ceea ce lucrezi.
Este normal ca unul mai vechi decat tine sa iti spuna ce trebuie sa faci. Ai sa mai schimbi locuri de munca daca asa vezi tu situatia.

| Violleta2022 a răspuns:

Este grea munca, asa-i? laughing

| Frank51 a răspuns:

Am avut minim 10, am lucrat și eu în fabrică dar asta era prin 2016, acum sunt Inginer și sunt oarecum pe o treaptă superioară, dar și eu sunt subordonat altei persoane, și acea persoană conducerii și tot așa.

Niciodată nu vei putea fi cel mai sus în scara ierarhică, și niciodată nu poți să știi dacă viitorul tău șef este bun sau rău.

| VoidEternal a răspuns:

Sunt la primul job. De 13 ani. ¯⁠\⁠_⁠(⁠ツ⁠)⁠_⁠/⁠¯

| DeMicUnCălător a răspuns:

Fă ceva pe pielea ta, independent. Fără șefi sau patroni.
Nu-i ușor dar se poate.

| ALEXICAmarketing a răspuns:

Am lucrat 7 ani că angajat și de 16 ani sunt liber profesionist.Nu este ușor nici că freelacer dar este mult mai bine.
Mai bine încerci ceva independent.Stresul poate duce la probleme de sănătate.

| InAfaraTiparelor a răspuns:

Esti norocos ca ai fost primit si ai stat o perioada. Eu nici cu studii orientate catre fabrici si uzine n-am fost primita o data! Zici ca s-ar crapa Pamantul in 4 daca m-ar primi cineva la fabrici sau oriunde altundeva, ma jur! Reorienteaza-te pe ce stii sau poti sa faci : limbi straine, desen, proiectari 3d...

| CuStimaSiRespect a răspuns:

În ce fel de fabrici ai lucrat?

| Anonimulantisocial17 explică (pentru CuStimaSiRespect):

Abator fabrica de asamblat motociclete fabrica de aluminiu de stivuit bari de fier pe paleti legat verificat etc si fabrica de faruri si peste tot sunt oamni toxici si rai.

| CuStimaSiRespect a răspuns (pentru Anonimulantisocial17):

Să știi că din propria experiență, cu cât domeniul în care lucram era de un nivel de pregătire mai scăzut, cu atât șefii erau mai răi și neciopliți.
Am lucrat o scurtă perioadă în supermarket și la un hotel, mi-am dat seama că oamenii needucați dar care cumva se ridică un pic mai sus se cred cei mai importanți și este un coșmar să lucrezi cu ei.
Acum când lucrez în domeniu într-o corporație șefii nu îndrăznesc nici să-mi zică "dă-te mai încolo", deși au o experiență și niște competențe remarcabile iar uneori chiar ar fi îndreptățiti să facă mustrări.

Înțeleg, ai nevoie să te întreții și nu poți să pleci dintr-o dată.
Dar sfatul meu este să mai reziști o perioadă și să încerci pe cât posibil să nu le dai motive să se ia de tine și să îți faci treaba cât de bine poți.
Investește în educația ta, adică meserii de rang mai înalt unei să ajungi într-un colectiv mai civilizat și pe un post mai bine plătit.
Sau dacă nu, stânge bani până îți iei o mașină decentă și poți să faci curse Über sau Bolt, acolo nu te mai stresează nimeni laughing

| ClaRa91 a răspuns:

Esti puturos?