| dacianu a întrebat:

Vreau sa cumpar un ha teren, si sa fac o livada de meri. Cine poate sa imi dea cateva sfaturi, pareri in legatura cu cea ce vreau sa fac? Credeti ca o sa mearga afacerea?

Răspuns Câştigător
| rony a răspuns:

Ideea nu este rea.Din cate stiu sunt si programe de intrajutorare cu fonduri europene pentru infiintarea livezii.Dar chiar daca sunt piedici eu zic sa-ti urmezi ideea.Cel mai important e sa te pui la punct cu toate detaliile si numai cine a mai facut lucrul asta poate sa-ti dea sfaturi. Daca ai posibilitatea sa iei legatura cu cineva din VOINESTI DB.ar fi f bine.Bafta.

5 răspunsuri:
| VORTEX a răspuns:

Nu stiu ce sa spun insa chiar daca deviez de la subiect doresc sa iti spun ca si pe la tv arata ca afacerile cu carnea de capra prospera acum, iar cererea de carne de capra s-a marit pentru ca este o carne fara grasimi, chiar s-a si scumpit aceasta carne.

| Tibi_9863 a răspuns:

Da ar merge! hai sa iti spun parerea mea putin mai nonconformista Cumperi 1 ha de teren ridici ceva de gen o hala cu incalzire ventilatie lumina puternica calda/rece si pui meri copaci deja crescuti la 3 ani sa iti dea ceva nu sa stai sa astepti. primavara le dai lumina 13 ore din 24 ventilatie apa ingrasaminte caldura ca sa se faca in 3 luni si vara ii lasi singuri se fac toamna iar te pui cu lumina si toate cele iar iarna ii lasi ca trebuie prea multa lumina caldura si toate cele investitia e prea mare iarna daca faci cum iti zic eu, cred ca ai face un profit pe un an de ceva banuti da nu te astepta la prea mult. si dai la export ca romani astia te fura

| sasha a răspuns:

Livada de meri? presupun ca vrei sa iei merii deja mari si sa ii plantezi nu sa astepti sa creasca.dc nu alegi un fruct care creste mai usor, e mai scump si cu mai multe intrebuintzari cum ar fi strugurele, capsunile, dar totusi pentru o afacere adevarata iti trebuie mai mult teren si foarte multi bani. iar daca tu totusi vrei livada de meri ce vrei sa faci sa mg sa vinzi mere in piata? cred ca nu. gandeste-te foarte bine o afacere e ceva serios poti castiga foarte mult dar poti pierde totul intr-o secunda.bafta in ceea ce vrei sa realizeziwinking

| msandreea a răspuns:

Mai esti interesat de afacerea cu livada?

| dan777 a răspuns:

Buna. Eu am deja o livada noua si are si casa langa in jud Arges, com Stalpeni. Daca te intereseaza ma poti suna la 0760677416 pentru detalii. Numai bine.