| Bota_Cosmin_1999 a întrebat:

Vreau sa fac un împrumut bancar în jurul sumei de 12.000 euro pe firma, menționez ca firma încă nu e pe profit, a achiziționat un teren și încă nu a acoperit costul undeva la 1.500 euro terenul, de la ce banca as putea lua creditul, ca pe unde am fost a zis ca nu acorda?
Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Bună Cosmin, în perioada asta va fi foarte greu să reușești să obții un astfel de credit, mai ales fără "collateral". Ne aflăm la începutul unei recesiuni iar băncile își fac calculele cu strictețe. Așa cum ar trebui de altfel să le facem și noi. Un credit de nevoi personale, dacă te-ai califica pentru el, la această sumă, ar însemna undeva la 1100-1200 de lei rată lunară pe o perioadă de 5 ani. Totuși, întâi de toate, te sfătuiesc să analizezi totul extrem de minuțios, pentru că perioada care urmează nu e roz iar riscurile pe care ni le luăm ar trebui să fie foarte bine cântărite în prealabil.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți primi credit pe firmă fără profit și fără garanții, de la nici una.

| Wr3nch a răspuns:

Nicio banca nu iti da credit fara garantii daca nu ai profit. Daca ai fost deja la bancile prietenoase cu firme mici gen BT si nu ai reusit nu cred ca sunt sanse.