| niculescu16081994 a întrebat:

Vreau sa stiu si eu la ce suma ar ajunge sa imi fac o sala de fitness. Eu m-am gandit sa inchiriez o sala si sa cumpar echipamente, iar in fiecare luna sa platesc chirie la acea sala. Si de unde pot cumpara echipamente Multumesc Dau funda la cel mai bun raspuns

1 răspuns:
| Tyysonn a răspuns:

Sunt prea multe de luat in calcul, si adevarul este ca nu este o afacere prea rentabila, astfel de afaceri se fac mai mult din pasiune decat pentru bani. Ca sa iti pot raspunde la intrebare, ar trebui sa imi spui cam in ce oras si in ce zona e sala, va trebui sa afli care pe publicul tinta, cine va veni la sa la, barbati femei, elevi. Echipamentele sunt foarte scumpe, incepand cu cateva gantere sau greutati, de la cateva sute de euro sau cateva mi pana la o banda de alergare care costa cateva mi de euro. In primul rand ar trebui sa-mi zici de ce suma de bani dispui. Probabil nu foarte multi, daca vrei sa inchiriezi o sala, asadar echipamente putine, costul unui abonament lunar va fi unul mic, deci investitia o vei scoate in cativa ani buni. Un alt aspect ar fi concurenta din zona. Daca incluzi si cheltuielile lunare, probabil vei scoate un salar de 1000 de lei daca te vei ocupa singur de sala, fara sa imparti profitul.

Deci, mai vrei sa deschizi o sala de fitness?

Zi-mi in ce oras si de ce suma dispui si s-ar putea sa te ajut.