| Rizer a întrebat:

Vreau sa va expun o situatie :
Unul din parinti moare ramane un apartament, contractul este facut pe numele amandurora, cum trebuie facut ca sa-l treaca pe numele acelei persoane care a mai ramas in viata adica sotia raposatului!

Sau sa-l lase mostenire unuei nepoate cum ar trebui facut? Trebuie cumva semnatura la toti copii pe care ii are?!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus trebuie facuta procedura succesorala (mostenirea) la un notar public. Mostenitori vor fi sotul supravietuitor si copiii defunctului, pentru jumatatea de apartament proprietate a defunctului. Daca o sa renunte toti copiii la mostenire(dand declaratie de renuntare ori declaratie de neacceptare a succesiunii autentificata de notarul public) atunci sotul supravietuitoar va mosteni jumatatea de apartament si va fi proprietar pe intregul apartament, dupa care va putea face o donatie nepoatei. Numai bine!

| foxi a răspuns:

Ioandelasai@ raspunsul corect!

| boooooring a răspuns:

Ii grabesti moartea lu tactu'mare laughing stai la un loc

| Mihaelaluion a răspuns:

E un bun comun deci din start ramane pe numele sotului supravietuitor, deci sotiei.Problema e daca au copii care vor sa dezbata mostenirea. Daca au se imparte astfel/ jumatate din imobil ramane sotului supravietuitor, iar jumatate copiilor, daca intervin si alte rude nepoti, se mai micsoreaza cotele fiecaruia. Nu are cum sa l lase mostenire unei nepoate atata timp cat sunt copii si sotul supravietuitor, trebuie ca nici unii sa nu pretinda nimic si sa fi fost la mijloc un testament legal din partea raposatului, chiar si asa copii il pot ataca.