| Al3xBest a întrebat:

As ruga ca doar cei ce se pricep sa raspunda la aceasta intrebare!
Acum un an am facut un act de vanzare/cumparare cu o persoana, am facut originalul, cu semnaturile amandurora si am facut 2 copii serox! originalul si o copie au ramas la mine iar o copie serox am dat acelei persoane!
Acum imi trebuie acel act dar, am facut niste schimbari in casa si sa pierdut! de obicei la mine nu se pierde asa ceva dar... uite ca nu il mai gasesc. Acum ce as putea sa fac? acea persoana trebuie sa vina saptamana asta sa finalizam intelegerea si eu nu gasesc acel act! ce as putea face?
FUNDA MARE DE TOT!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal contractul trebuia facut in doua exemplare originale(cu o hartie carbon), cate unul de fiecare, aceasta se numeste cerinta multiplului exemplar(cate un exemplar pentru fiecare din partile actului). Nu spui obiectul contractului(bun mobil ori imobil) si nici ce intelegi prin finalizare, banuiesc ca urmeaza sa mergeti la un notar public pentru a incheia contractul in forma autentica(daca este vorba de imobil). In orice caz "finalizarea" se poate face si in lipsa acelui act sub semnatura privata, daca tii minte prevederile lui. Fii mai clar si da detaliile in legatura cu acel act si o sa-ti dau un raspuns concret. Daca nu vrei sa le scrii aici poti sa-mi scrii pe profil si o sa-ti raspund tot asa. Numai bine!