| anonim_4396 a întrebat:

Am 18 ani si pana acum mi-am cumparat 3 carti ale lui Dostoievski: Crima si pedeapsa, Umiliti si obiditi, Jucatorul si spre rusinea mea n-am citit nici una, dar voi ce ziceti sunt prea grele pentru varsta asta? trebuie sa ai o experienta de viata sa poti citi? si ce alte carti imi mai puteti recomanda din care sa imi fie de folos in viata

Răspuns Câştigător
| Himera a răspuns:

Eu zic sa le citesti, nu conteaza daca o sa le poti atinge sensurile profunde sau nu, ai ce invata de acolo, multa psihologie, multe detalii semnificative. Iti propun o provocare: citesti acum, la varsta asta, notezi intr-un carnet ideile pe care le-ai desprins, peste cativa ani, cand consideri ca ai evoluat(pot fi 2, 5) le recitesti, notezi iar idei si le compari cu cele din trecut, ar fi tare interesant, nu crezi? Trebuie doar sa ai rabdare.

| anonim_4396 explică (pentru Himera):

Super tare imi place ideea ta si cred ca am sa incerc, mersi mult big grin

4 răspunsuri:
| Robertyz a răspuns:

Personal, am citit doar Crima si Pedeapsa anul trecut la varsta de 15 ani si mi s-a parut putin cam grea insa am inteles-o pe deplin.Merita citita.Pana astazi a ramas cartea mea favorita citita vreodata!

| Gagicaru a răspuns:

Mai taie din ele dale dracu ca si asa sunt scumpe

| vladxela a răspuns:

Eu zic mai bine sa asculti manele ca si alea au intelesuri ascunse, glumesc