| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa citesc un roman de tipul Marquez sau Rushdie sau Kadare. Adica realism magic altoit pe un specific local. Ce imi recomandati?

5 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

De ce oare cand vrem magie si specific local noi, romanii ne uitam totdeauna in ograda altora? Citesc MARQUEZ cu nesfarsita admiratie pentru talentul sau literar, cu o tenta de uimire indescriptibila fata de lumile si trairile pe care el le evoca.Tot ce scrie el e atat de insolit de parca realitatile pe care le evoca nu- s de pe planeta asta.De altfel aproape toti scriitorii sud-americani dau aceasta impresie, fie ca vorbim de Borges, Cortazar sau Llossa. N-as putea vorbi in aceeasi termeni despre Rusdie, Kadare sau Kundera. Cel din urma, cel putin, e un scriitor valoros fara indoiala insa personal nu am aflat ceva magic in cartile sale. Poate si mijloacele mele de perceptie sunt pe o alta lungime de unda... Dar sa ne intoarcem la intrebare. EXISTA IN LITERATURA NOASTRA un extraordinar roman care poate fi exact incadrat in categoria tematica preferata de cel ce intreaba.Acest roman se numeste ORBITOR si e scris de Mircea Cartarescu...

| scriitor a răspuns:

Vânătorul de jaguari a scriitorului Lucius Shepard, Editura Nemira, Colecţia Nautilus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

milan kundera

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

eu va recomand sa va duceti la biblioteca eu asa am facut

| je a răspuns:

Eu pe Marquez l-am citit, pe el ti-l recomand.*Un veac de singuratate*-magie, irealism, fantezie, sentiment, culoare, iar secventa cu ploaia de flori galbene abatuta o noapte intreaga peste orasul indurerat imi staruie inca in minte de 7 ani de cand am citit cartea happy. Lectura placuta!