| MarianaDrocsa1992 a întrebat:

De putin timp m-am apucat de scris o "carte" pe wattpad si as dori o parere http://www.wattpad.com/story/1899723-pe-aripi-de-inger.
La inceput este cam incalcita, dar am o idee grozava...MULTUMESC:*

9 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Salut. Iti scrie un scriitor. Felicitari pentru hobby, poate pe viitor chiar domeniul de activitate ales. Presupun ca esti foarte tanara, drept pentru care tebuie sa te felicit din nou. Ai destul timp sa cresti in valoare, sa te cizelezi si sa iti imbunatatesti tehnica literara, inca lacunara, probabil din lipsa experientei. De fapt sigur din acest motiv. Talentul e acolo si nu foate fi contestat insa. Ai grija la inversiunile pe care le folosesti exagerat si la anumite principii de scriere (de exemplu folosirea cu 1 vs folosirea cu 2 de i la sfarsitul cuvintelor, virgulele puse uneori total aiurea etc). De asemenea, esti poate putin frea fascinata si tu de literatura asta vestica pentru tineret care nu te poate forma prea mult ca scriitor tehnic si original. ORICUM, e un inceput promitator si eu iti sugerez sa continui sa scrii si o sa vezi ca in 2-3 ani deja vei fi la cu totul alt nivel daca te vei tine de treaba si vor aparea si cartile. Mult succes iti doresc iar daca ai nevoie de ajutor, bucuros, oricandhappy

| MarianaDrocsa1992 explică (pentru TheAce):

Multumesc frumos de sfat! De mult am vrut sa fac acest pas, adica sa scriu ceva, dar niciodata nu am stiut de unde.Si chiar fac greseli, dar incerc sa le remediez.Studiez carti de ceva timp.Sunt atenta la ceea ce exprima autorii si la ceea ce scrie acolo.Si acum toata lumea scrie acest tip de literatura, care este comun mai ales acum in adolescenta.Am sa continui sa scriu si chiar visez sa am o carte publicata. Avansez pe zi ce trece in memorie si aflu lucruri noi pe care doresc sa le impartasesc cu ceilalti.
Inca odata multumesc de sfat!

| TheAce a răspuns (pentru MarianaDrocsa1992):

Continua, nu te opri. Si mult succeshappy. Mai pune pe aici texte sau trimite-mi daca ai nevoie de vreun sfat. O zi frumoasa iti doreschappy

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Picăturile n-au cum să fie azurii, culoarea "azuriu" => albastru.
Am citit 2 capitole, mai mult nu pot să diger. E simplu scrisă, e un subiect uzat, se vede că e scrisă de o puştioaică, cu prea mult timp liber în mâini. Este prost scrisă. Încearcă altă poveste, originală, şi lasă dragostea şi romantismul. Înţeleg că probabil numai la asta îţi e gândul la vârsta ta, (asta şi haine, modă, accesorii) dar subiectul e "fumat". Prea multe cărţi au fost scrie astfel, zici că-s cărţile Sandrei Brown redate de o puştoaică.
Şi te scutesc de oboseala de a-mi răspunde la ce ţi-am scris, dacă nu ţii la critică atunci nu mai întreba persoane necunoscute şi întreabă-ţi numai prietenele şi cunoscuţii, care să-ţi ofere minciuni plăcute la auz.

| MarianaDrocsa1992 explică (pentru MalleusMaleficarum):

Eu respect toate parerile.Nu am de unde sa stiu daca sunt reale sau nu.Se pare castii despre Sandra Brown si de aceea imi dai detalii.Eu sunt o persoana careia ii place sa citeasca astfel de carti si nu permit nimanui sa-mi jigneasca munca sau gusturile. Daca aceasta poveste este "fumata" asta e.Nu toti suntem destepti, dar toti stim sa ne dam cu parerea.

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru MarianaDrocsa1992):

Îmi "dau cu părerea" pentru că asta ai cerut.
Dacă ţie îţi plac cărţile de genul continuă să scrii astfel, or să se găsească adolescente între 12 şi 16 ani care să le citească gârlă. Dar nu te gândi că o să acoperi şi alte vârste.

| Kgh13023 a răspuns:

Se dezvolta foarte frumos povestea ta si chiar are potential. Bravo!
Dar vreau sa iti dau 2 sfaturi:
1. Ai grija ca pui 100 de semne de exclamare care nu au ce cauta acolo.
2. Dupa ce termini de scris incearca sa recitesti ce ai scris de mai multe ori, deoarece mananci litere. Nu sunt greseli majore, dar sunt suparatoare.
Mult succes in continuare!

| MarianaDrocsa1992 explică (pentru Kgh13023):

Asta incercam sa explic...sunt foarte ametita de la o vreme si incerc sa remediez asta.Niciodata nu mi-a placut ortografia si ce este legat de semnele de punctuatie, dar incerc pe cat posibil sa remediez asta.
[Asa mi se intampla si in viata reala.La testele de la Romana am o gramada de greseli de punctuatie, cu toate ca eu citesc lucrarea de 3-4 ori]Si multumesc pentru sfat!

| SDee12 a răspuns:

Pot spune ca esti un geniuhappy Ma bucur ca i-ai cuplat asa repede si ca tipa nu e fricoasa si ca nu vrea relatii si etc. >big grinbig grin< Felicitarihappy