| anonim_4396 a întrebat:

Cine îi consideră pe Adrian Păunescu și Nichita Stănesc cei mai mari poeți ai României să lase un răspuns cu argumentul lor! Fundă!

Răspuns Câştigător
| Berechet_Cristiana_1997 a răspuns:

Nu am ce spune. in poeziile lor se exprima gandirea deci exprimarea spune totul...

6 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Am observat ca esti unul dintre cei mai preocupati de poezie useri de pe site, si acest lucru e laudabil caci tradeaza un sufletul sensibil.Am fost surprinsa, recunosc, de faptul ca voiai sa afli, la un moment dat, daca sunt pe site iubitori de haiku in varsta de 16 ani.Nu stiu ce relevanta ar avea varsta,dar tocmai fiindca am trecut demult de varsta asta,iubesc eu insami poezia si am citit multe la viata mea, imi permit sa spun ca, atunci cand e vorba despre artisti, e o greseala sa facem ierarhii, sa spunem ca unul e "mare"iar altul "mic".In fond fiecare artist e unic in felul sau iar valoarea e data de originalitatea operei, dar si de inevitabila noastra subiectivitate.Caci simtim diferit,iar daca unuia ii vorbesc mai convingator versurile lui Paunescu iar altuia cele ale lui Nichita,fiecare are dreptul sa i se para valoroase. Uite, dupa parerea mea Nichita e mai poet decat Paunescu, adica are un vocabular mai bogat, sensuri mai subtile, asociatii de idei de o mai mare originalitate.Dar asta e parerea mea. Oricine poate simti altfel, fiecare dupa structura sa psihica si intelectuala.Numai bine.

| harciog a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa ridicam la rangul de "cel mai mare"un om al culturii pentru ca nu cred ca si-a dorit asta vreo unul.Nu cred decit ca si-au dorit sa faca cunoscut lumii ceea ce au simtit si cred ca au reusit din plin.

| Esial a răspuns:

Eu il consider pe Nichita unul din cei mai mari poeti pentru ca din versurile sale au iesit unele din cele mai frumoase melodii romanestitongueloaie in luna lui marte,Emotie de toamna, De dragoste, Ce bine ca esti si multe altele.Iar cu domnul pPaunescu, sa nu uitam de cenaclul Flacara, unde se cantau multe din versurile sale.rate&vote

| VeveAnn a răspuns:

Nu ii consider chiar cei mai mari poeti! Dar imi place oricum, are nistw poeziii super

| anonim_4396 explică (pentru VeveAnn):

Pe cine consideri tu cei mai mari poeti?

| VeveAnn a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu pot spune ca considerpe unii cei mai mari poeti.Sunt muulti care au poeziii frumoase, si au fost ff talentati.