| Petre2424 a întrebat:

Bucovinenii au un accent mai deosebit si mai aparte? Adica, in vara lucram ca ospatar de sezon si am intalnit la mare un grup de oameni intre 40 si 60 de ani, si mai cu greu m-am inteles cu ei. La inceput credeam ca vorbesc alta limba, dar in final i-am intrebat de unde vin si mi-au raspuns in romana, surprinzator. Amintirea e cam fadă. dar cred ca am auzit ceva de Bucovina. Deci, e adevarat?

6 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Cei din Romania, categoric nu. Nu am avut niciodata o problema sa ma inteleg cu ei. Cei din Ukraina, poate. Mai ales ca acest "stat prieten" vrea sa ii uniformizeze pe toti si sa ii faca sa vorbeasca limba lor de rahat in statul lor fals.

| xerxes1 a răspuns:

Acentul de moldovean poate fi uneori dificil de suportat.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Fiecare regiune are accentul său specific, în funcție de poporul ce le-a dominat ( de exemplu, în Transilvania există o mulțime de cuvinte, care nu mai sunt nici ungurești, nici românești, ci "amestecate", un cuvânt din maghiară pronunțat cu accent românesc 《beteşig-boală》 )
Normal că tu vei avea dificultăți să înțelegi regionalismele, la fel cum eu aş avea probleme să înțeleg regionalismele din sudul țării.

| xerxes1 a răspuns (pentru Sabou_Gabriel_1995):

Este in DEX
BETEȘÚG, beteșuguri, s. n. 1. (Pop.) Infirmitate, invaliditate. ♦ Fig. Defect moral; cusur. ♦ Fig. Defecțiune. 2. (Reg.) Boală. – Din magh. betegség.

| Rotazi a răspuns (pentru xerxes1):

Tu ai gasit in dex "beteșug" si nu "beteșig".
Mai sunt si alte cuvinte struto-camila.

| xerxes1 a răspuns (pentru Rotazi):

Cine stie la ce analfabet de la tine din sat ai auzit.