| Alexandru197 a întrebat:

Salut TPU!
M-am mutat recent in Spania din cauza banilor si am intalnit o fata care imi place foarte mult de ea. Suntem un grup mare de oameni, lucram in camp si deseori lucrez cu ea, problema mare sunt timid, dar si ea este timida. Vorbesc cu ea asa ca intre colegi de munca, prieteni dar eu vreau mai mult. Intrebarea ar fi urmatoarea: ce ar trebui sa fac pentru a o cuceri, sunt la inceput, am avut parte de o singura relatie si aia a foat doar un pariu si nu stiu cu ce sa incep. Vorbe, glume etc le fac dar nu prea o intereseaza.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| existential a răspuns:

Cred ca pui gresit problema. Deocamdata ar trebui sa te intrebi cum sa faci incat sa va cunoasteti mai bine. Abia apoi, daca va place ce vedeti unul la celalalt, sa iti pui problema de a o cuceri. S-ar putea ca lucrurile sa vina de la sine, odata ce va cunoasteti suficient de bine.

Daca timiditatea e singura piedica, ar trebui sa te observi mai bine - ce anume te face sa fii timid. In felul asta o sa gasesti o solutie. Poate ca o sa te ajute mai multa socializare cu diverse tipuri de persoane, poate ca o sa te ajute o carte, un prieten bun, familia, cursuri de dans, actori, relaxare in timpul liber, etc. Asta o sa iti dai seama tu singur pe parcurs.

| Alexandru197 explică (pentru existential):

Problema mea la timiditate este atunci cand imi doresc sa fiu cu aceea persoana, mi se incurca limba in gura si abia daca pot spune cateva cuvinte...asa daca am vorbi ca colegi nu am nimic

| existential a răspuns (pentru Alexandru197):

O sa treci peste problema asta, stai linistit.
In loc sa-ti doresti sa fii cu ea, incearca sa-ti doresti doar sa o cunosti mai bine si sa te cunoasca. Vorbiti ca intre colegi, asa cum spui.
Arata-i cum e viata ta, cum esti tu, cum iti petreci timpul, ce preocupari si pasiuni ai. Ascult-o, ofera-i ocazii sa ti se deschida, sa iti vorbeasca despre ea, sa te vada ca ii esti alaturi, ca ii esti o persoana apropiata, ca o ajuti cand are nevoie.
Dupa ce va cunoasteti mai bine, o sa-ti dai seama daca puteti merge mai departe, spre o relatie. Daca nu, atunci o sa fiti amici buni, asa ca n-ai pierdut nimic.

Daca iti place foarte mult de ea, dar fara sa va cunoasteti prea bine... e posibil sa fie doar atractie sexuala acolo, sa iti placa doar fizicul ei. O relatie bazata doar pe asa ceva nu dureaza prea mult. Asa ca ia-o usor, nu te grabi, cunoasteti-va bine si vedeti ce anume va place unul la celalalt.

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Orice poti sa-i zici trebuie sa fi direct fara sa ascunzi nimic, vrea bine, nu macar ai incercat

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O ciocolata, o floare. o propunere de a ptrece mai mult timp in doi. Va intelege ea si apoi ajungi la primul sarut si gata. Curaj! Rar am auzit de barbati omorati pentru ca au facut un gest frumos. happy

| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie doar sa te oferi sa o ajuti, la carat laditele, la facut ce este mai greu pentru ea...
Chestia cu glumele, ai grija, ca nu toata lumea le gusta.
O inteleg, fiindca nici mie nu mi-au placut baietii/barbatii care se dadeau in spectacol sau o faceau pe bufonii, ca sa arate mai isteti, decat erau in realitate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Si aia a foat doar un pariu. Să te gândești la fata aceasta nouă tot ca la un pariu. Un pariu cu viața. Să începi ca la prima.

| relian a răspuns:

Simplu.O intrebi daca are prieten,asa se incepe,pentru ca degeaba intri tu cu povesti si o lungesti, ea daca deja are iubit, ai pierdut timpul aiurea laughing
Deci discuti cu ea de astea ce spui tu, apoi la un mom dat o intrebi, daca are iubit.Ea o sa raspunda da ori nu, poate o sa intrebe la rindul ei de ce o intrebi.Atunci tu raspunzi pentru ca vrei sa o inviti la o cafea,la stiu si eu la un suc o bere ceva.
Ori ii spui direct ca iti place de ea,iar daca nu are prieten si te place,ai vrea sa isi cu ea, simplu.

Nu sta la povesti ca e pierdere de vreme.Fa-ti curaj bagai cum am zis intrebarea daca are iubit, apoi restul vin ele singure, cuvinte, raspunsuri, intrebari.

Răspuns utilizator avertizat
| LordCristobal a răspuns:

Daca vrei sa fii din start trebuie sa stii ca ai misiune dificila.
Iesi la mai multe intalniri cu ea, vezi daca se potriveste si dupa mai multe intalniri intreab-o daca doreste o relatie cu tine.
Spune-i si tu ca esti indragostit lulea de ea si vezi ce iti zice.
Daca reusesti foarte bine, dar in cazul in care te respinge sa nu te mai tii dupa ea.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Am o idee si s-ar putea sa mearga, intreab-o daca ii e dor de ceea ce facea in tara cu prietenii si apoi ceva de genul,, nu vrei sa iesim diseara sa ne mai amintim de cum era in tara, mai vorbim si ne relaxam.si o duci in oras...

Răspuns utilizator avertizat
| Bariel a răspuns:

Da te la ea, cu o oarecare discretie pentru a ti face o idee daca este interesata sau nu de tine. Daca este interesata, o sa te lase sa stii, verbal ori nonverbal (se inroseste, se uita la tine pe de ascuns, incearca sa te atinga deliberat, te tachineaza etc) daca nu i place de tine te ignora sau te trateaza cu indiferenta. Pe urma o inviti la o vorba mai serioasa laughing. Succes

| floryn1993 a răspuns:

Cere numarul de telefon si scrie pe watsapp sau Facebook, ce intenti ai cu ea, asa rezolvi o treaba in ziua de azi. Succes

| CezaraEM a răspuns:

Niste bomboane, flori, o atentie intotdeauna te ajuta sa cuceresti o fata! Spune-i ce simti pentru ea, poate si ea simte asta, dar din cauza faptului ca sunteti timizi, nu prea aveti curaj. Pana la urma nu e nimic rau daca incerci.
Curaj, ca nu te musca;-) bafta!

| CătălinCanabis a răspuns:

În primul rând, îi că nu ești gay, apoi îi zici că te speli, apoi îi spui dacă joacă metin și dacă da o provoci la o confruntare shaolin
În al doilea rând, îi spui că nu ești trepăr(dacă îi plac trepări devii gay).
În al 3 lea, pleci de pe TPU dacă vrei să vorbești cu fete(sau măcar să vorbești cu fete în general)

| AlexZoom96 a răspuns:

Salut Alexe, sfatul meu este sa incerci sa vorbesti mai mult cu ea, gen cerei Facebook ul, instagramul, incearca sa ii ceri si numarul de telefon, incearca sa ii spui ca o placi si vrei sa iesi cu ea la o cafea un suc ceva, fi mai optimist pe ceea ce vrei ALex, daca stai cu rusinea, nu faci nimic, nu mai fi asa timid stiu cum e sa fi timid si eu am fost candva, acum m-am mai schimbat putin, fi tu pe ceea ce vrei sa spui, multa bafta si succes cu fata, sper sa fiti impreuna candva.