| bogdan12321132231 a întrebat:

Salut, din cate am inteles peste 50% din populatia romaniei asculta manele, ce am inteles eu ca majoritatea sunt soferi sau meseriasi.
Voi ce parere aveti? Manelele se par a fi subcultura de sunt ascultate de soferi?

Răspuns Câştigător
| nugasescusernameliber a răspuns:

Avand in vedere cati tigani avem in tara, cred ca ridica putin procentul celor care asculta manele. Unde mai punem si locuitorii de la sate care altceva nu stiu...si-i mai adaugam si pe cei care "nu asculta manele, dar la betie merg..."
Daca sunt subcultura? asculta si tu versurile si da-ti cu parerea, cam ce cultura poate fi acolo, si cam cat de cult e cineva care asculta "milion cu milion fac mai multe milioane". Nu zau! si apa-i uda.

| bogdan12321132231 explică (pentru nugasescusernameliber):

Daca o luam asa avioane americane a lui salam are 25 de milioane de vizionari, are mai mult decat populatia romaniei.
La sate cam asta e majoritatea asculta, care nu asculta, asculta nicu paleru si din astea care is tot cam acelasi lucru.
Dar in Bucuresti si la oras cam 30% cel putin asculta manele

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Muzica nu are legatura cu inteligenta unui om,muzica nu influenteaza inteligenta in nici un fel, si eu apreciez muzica care transmite ceva nu vad ce e rau in a canta despre iubire =cel mai puternic sentiment uman, fiecare gen de muzica transmite ceva, manele noi sunt cu adevarat o porcarie si asta o recunosc cred si aia care canta, manele s-au schimbat in muzica cu influente tianesti dar manea a fost cantata secole le curti regale foarte apreciata in imperiul otoman, manelele nu are legatura cu muzica tiganeasca, manea este cantata si in prezent in multe tarii din estul europei, dar avem si muzica populara din pacate nu prea e ascultata de omul de rand, in alte tarii muzica folks musik e foarte apreciata

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu stiu de unde ai scos tu statistica asta, dar vreau sa traiesc cu speranta ca nu are nicio legatura cu adevarul si nu suntem chiar atat de analfabeti si needucati

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai inteles prost.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Sunt de parere ca manelele ar trebui interzise prin lege.
Pedeapsa sa fie munca in folosul comunitatii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Pedeapsa sa fie participarea obligatorie la concerte de metal, unul la doua saptamini, timp de trei ani.

| ALGator a răspuns:

Te bazezi pe intuitie si semne pe care le deslusesti din societate, presupun. Daca nu exista o statistica atunci nu putem discuta de cifra de 50% si nici de soferi.
Implicarea unei categorii intregi sociale intr-o clasificare nu duce la concluzii obiective. De exemplu exista multi "tata-mare" soferi si care foarte probabil sunt al naibii de conservatori si asculta doar Irina Loghin sau Gica Petrescu.

| bogdan12321132231 explică (pentru ALGator):

Pe Facebook am vazut pe multi care ascultau manele fie in pe livuri fie inregistrari, si sunt multi cocalari in Romania

| ALGator a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Ar fi fost culmea ca soferii sa asculte muzica simfonica contemporana atonala. De ce? Pentru ca asa ceva nu ascultam nici noi care ne plingem de manele.
Manelele sunt si ele un turnesol al societatii sau ca o analiza a singelui. Daca ceva depaseste concentratia admisa inseamna ca pe undeva ceva a crapat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar sper ca nu este adevarat ce spui ca daca da asi prefere doar sa plec din tara asta de analfabeti care asculta *** asta de muzica, sunt asa de multe lucruri frumoase in viata in loc sa asculti manele poti sa citesti o carte, sa iti faci un prieten nou, sa inveti ceva folositor in viata!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

*** = kakatul TPU-ul a blocat cuvantul asta ( ͡° ͜ʖ ͡°)

| asperger3 a răspuns:

Sincer nu cred ca atatia asculta. Eu unu nu ascult deloc. Ascult tot de la rock la pop, hip pop, jazz, regge dar nu ascult populara si manele pentru ca nu imi plac si nu inteleg aceste genuri.

| RAY a răspuns (pentru asperger3):

Pacat ca nu isi intelegi muzica populara, pai muzica face din culura unui popor, ce intelegi din acele genurii?

| udrescuf a răspuns:

Da dar oameni care asculta manele au un coeficient de iq mai mic decat in mediu

| bogdan12321132231 explică:

Si inca ceva, ce parere aveti de afirmatia lui basescu ca 99% dintre romani asculta manele sau gen nicu paleru si din astea

| jocker007 a răspuns:

Nu stiu ce aveti voi cu manelele dar mie imi plac.Si ce asta inseamna ca - s cocalar si am un grad de educatie scazut.Nu stiu ce aveti cu cei care asculta manele sau cu acest gen.E un gen de muzical ca oricare altul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru jocker007):

Da, fix asta inseamna. E ca si cum ai zice ca si excrementele sunt o mincare ca orice alta.

| SANDREIH a răspuns:

50% compusa din tigani(marea majoritate) si cocalarii impututi sau chiar unii tarani, am vazut destui si mai ales in parcuri sau spatii deschise, pe ei ii recunosti usor, tarani nespalati si singurii cu muzica la maxim la telefon.

| RastaGeorgiana a răspuns:

Manelele nu te indruma spre ceva bun.Manelele sunt pline de "mafioti", inculti si tigani, dar nu cred ca manelele influenteaza in alegerea unei cariere.Eu fac naveta in fiecare zi si in fiecare zi se schimba soferul, am intalnit soferi care asculta rap (si chiar l-am felicitat pentru asta), am intalnit soferi care asculta si pop, rock, dance etc.Fiecare cu gusturile lui happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RastaGeorgiana):

Te-ai intrebat de ce nu ai intilnit soferi care asculta metal sau simfonica/ambientala? happy

| RastaGeorgiana a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu,nu m-am obosit sa imi pun astfel de intrebari ridicole.Fiecare cu ce ii placewinking

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RastaGeorgiana):

Intrebarea nu e deloc ridicola. Raspunsul e acelasi pentru care la majoritatea petrecerilor de IT-isti, finantieri de top, si alte categorii "privilegiate" se asculta metal/hard rock...