| Kreisegger a întrebat:

Va rog! ajutati-ma la chimie cu un proiect despre materiale reciclabile.Adica trebuie sa fac ceva simplu din materiale reciclabile ORICE!,ceva simplu, din sticle sau din ceva, nu stiu ce sa fac cum sa fac si din cesa fac.

Dau Funda la cel care ma ajuta!

4 răspunsuri:
| AntoniSoulesOne a răspuns:

Poti face o caracatita dintr-o sticla si poate fi folosita ca un fel de vaza. Mai poti folosi niste hartie sa o invelesti si sa o lipesti, iar apoi sa o colorezi.

| RagnarokR a răspuns:

Sticle. cauti pe youtube si iti arata zeci de feluri in care poti recicla sticle.

| AZŞeEduardAZŞBorta a răspuns:

Salut. Materiale reciclabile pot fi sticle,seminte,carton, dantela. Poti sa faci o compozitie. Poti sa torni diverse seminte in sticla ca in, seminte negre si altele si faci o compozitie din diverse seminte. Cel mai usor este cu cartonul! Pentru aceasta iti trebuie o foaie cu un desen anume care doresti tu, o foie copiatoare pentru a trasnpune desenul pe carton, seminte, pensula, guas, clei pentru carton. Pasii :1.Pui cartonul pe o suprafata neteda.2.Pui foia cu desenul peste foaia copiatoare care sta pe carton.3.Desenezi,adica faci o copie a desenului pe carton.4.Pui clei pe conturul desenului.5.pui nseminte negre pe contur.6.pui diferite seminte ca in, ovas, griu, fasole, orez si faci asa sa fie frumos sa prinda culoare desenul.dai cu guas sa ornamentezi.
Sper sa te ajute! Eu fac astfel de lucrari la Centrul Orasanesc al Tinerilor Naturalisti din Chisinau, Rep.Moldova in sec.Botanica pe bd.Traian 3

| florilemarului a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=wADJtBairTs cel care vorbeste e cam enervant dar imi place ce a realizat. poate te ajuta. succes