| Lipan_Dani_1999 a întrebat:

Am 16 ani si vreau sa conduc masina "moped aixam " trebuie să dau vreun examen?
Ce trebuie să fac?
Dau funda

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se poate conduce cu permis AM care il poti lua la 16 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Masina "moped aixam" nu e deloc moped, e masina care se incadreaza la categoria B1 pentru care ai nevoie de permis corespunzator

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mopede sunt considerate scuterele, si se conduc cu categoria AM.
Tu vrei masina care sa se inscrie la categoria B1, deci va trebui sa faci scoala de soferi, si sa promovezi examenele (medicale, teoretic si proba practica), ca sa obtii categoria B1 de la 16 ani, cu care poti conduce Aixam.

| Cotirta_Daria_1998 a răspuns:

Orice masina ai conduce iti trebuie permis.Nimeni nu te lasa sa umbli cu o masina pe strazi si in locuri publice atata timp cat nu ai dovada ca stii ce trebuie sa faci/sa nu faci!