| hUnTERRRRRR a întrebat:

Am avut un accident de mașină, am ieșit de pe un drum fără prioritate, m-am asigurat dar nu venea nimeni, iar când am ieșit venea un motociclist cu viteza și a întrat în mine.
S-a zgâriat puțin la picior, nu a fost internat la spital.
Iar acum vrea sa ma dea în judecata, credeți ca va trebui sa ii plătesc daune?

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

A fost politia la fata locului?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca a fost accident cu victime inseamna ca a fost si politie deci s-a făcut o ancheta despre viteza lui. Oricum si daca mergea cu 3000kmh tu tot trebuia sa ii dai prioritate. Daca politia nu a fost acolo viteza nu prea mai au cum sa o determine asa ca ramai singurul vinovat. In orice caz daca e de platit daune de aia ai RCA.

| hUnTERRRRRR explică (pentru suntserios):

Pai și se plătește din RCA sau cum?

| suntserios a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

Pai nu asta e scopul RCA ului sa plateasca pagubele pe care le produce in sofer.

| hUnTERRRRRR explică (pentru suntserios):

Pai și nu poate sa îmi ceara mie bani? Pagube morale sau?

| suntserios a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

RCA acopera si daune morale daca un judecator hotaraste ca e cazul de asa ceva... da sa fim seriosi cine ii da lui daune morale pentru o zgarietura la picior? Ale se ce in cazuri de deces, invaliditate etc

| hUnTERRRRRR explică (pentru suntserios):

Dar eu nu cred ca sunt asigurat. Sunt student încă.

| suntserios a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

Tu esti sigur ca ai permis si stii ca e ala un RCA?

| hUnTERRRRRR explică (pentru suntserios):

Nu stiu, daca ai putea sa imi explici as fi recunoscator

| suntserios a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

Deci ai permis si nu stii ce e RCa ul?

| hUnTERRRRRR explică (pentru suntserios):

Aa asigurarea de la mașină? Pai asigurarea de la mașină ii va rezolva motocicleta, el ma da în judecata pentru altceva probabil sa ii dau bani ca s-a lovit la picior.

| sierra1 a răspuns:

"am ieșit de pe un drum fără prioritate..."

poate faci o ințelegere cu el și nu ajungi in instantă

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Este accident cu victime, deci probabil a venit politia si a facut masuratori la fata locului, dupa care se va face o expertiza. Daca motociclistul avea mult peste limita legala, iar expertiza confirma acest lucru, tu vei fi gasit nevinovat, si vei primi asigurarea motociclistului.
Daca ramane o simpla neacordare de prioritate din vina ta, atunci motociclistul va fi despagubit din asigurarea ta, tu nu vei plati decat amenda pentru neacordare de prioritate, si ti se va retine permisul pentru o luna sau 3 (nu stiu exact).

| Panamax a răspuns:

Daca venea cu viteza era mort.
Oricum tu esti de vina, slabe sperante sa il scoti vinovat.
Te da in judecata degeaba daca esti asigurat, trebuie sa se descurce cu asiguratorii tai.Doar daca asigurarea ta nu este ok te poate da pe tine in judecata.

| hUnTERRRRRR explică (pentru Panamax):

Nu e neapărat sa moara, era limita de 30 km ora, și oricum m-a prins în bara din fata și el a deviat spre stânga.

| Panamax a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

Poti s-o dai cotita cat vrei, esti vinovat.

| ancaval a răspuns:

Trebuie să vezi care era viteza maximă permisă în zona lui și să vezi cât avea el. Dacă ai noroc să fie camere.
Dacă el a depășit viteza permisă, e vinovat.
Te dă în judecată? Ține-o pe a ta: "m-am asigurat, NU era nimeni". Din asta se subînțelege că venea cu viteză, poate peste limita permisă și de aceea nu ai apucat să-l vezi, a apărut brusc. Deci e vinovat!
Luptă pentru dreptatea ta! Obligatoriu! Nu-l lăsa să câștige bani după tine.

| hUnTERRRRRR explică (pentru ancaval):

Era 30 la ora și mașina arata în ultimul hal, avea viteza

| ancaval a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

Dacă e cum ne spui tu, atunci e vinovat. Nu e clar? Ce anume? Pentru ce te mai dă în judecată? Oricum îți plătește mașina ție. Ce visează că poate câștiga? Ce contează că a avut el prioritate? Tu spui că NU l-ai văzut? De unde era să știi că vine el?