| Eugeniusu a întrebat:

Am cumparat o masina second, si aceasta are putină rugină la aripa stângă cam de 13 cm lungime si 2 cm latime, nu este gaurita, dar nici nu mai rezista mult. Unde as putea sa repar problema si cam cat m-ar costa toata treaba. Si va rog sa nu imi spuneti cum sa o fac singur, pentru ca sunt cam neindemanatic de fel.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La orice service care are tinichigerie... depinde cum vrei sa arata in final ca daca vrei vopsit elementul te poate ajunge si 1000ron

| Eugeniusu explică (pentru suntserios):

Ceva normal ca vreau sa fie si vopsit, si pana la urma nu e cine stie ce 12 cm de rugina. Oare se ajunge la 1000 ron (materiale, vopsea si manopera)?

| sierra1 a răspuns:

Toate au un preț. O soluție scumpă e o dovadă de incompetență. Cât te-a costat mașina? Dacă e sub 1000 Eu cred că e mai bine să o lași așa. Nu merită. Dacă ai dat mai mult, nu știu ce să zic. Poate sub vopsea în loc de 13 cm lungime si 2 cm latime o fi dublu. Oricum, manoperă sub 400 lei nu găsești.

| MihaiNicu23 a răspuns:

La un service auto ai putea s ao repari, t epoate costa cateva sute de lei 3-300 daca iei si alta aripa noua, second hand mult mai putin.

| RSfan a răspuns:

Pai ti-ar trebui convertizor de rugina, kit (in caz ca rugina a intrat adanc in tabla), grund, vopsea (o faci dupa codul ce se gaseste pe caroseria masinii), lac si solutie de polish (pentru a netezi imbinarea dintre zona reparata si restul vopselei)
Incepi prin a indeparta cat mai mult din rugina cu smirghel granulatie 1500, dai cu solutie de rugina (kelfos), astepti sa se usuce si dupa aia iei din stratul de lac din imprejurimi cu smirghel de 800, apoi acoperi suprafata intacta din imprejurimi si poti sa incepi sa dai cu grund si vopsea (doar pe zona ce a fost ruginita) (se dau cam 3 straturi la interval de 15 minute si la fiecare al 3-lea astepti cateva ore, nu dai pe tabla primul jet, agiti bine inainte si nu incepi pulverizarea direct pe tabla, vii dinspre exterior), dupa ce ai terminat cu astea, poti sa dai cu lac (marind aria lasata neacoperita cat sa cuprinda zona pe care ai dat cu smirghel de 800 sprea a indeparta lacul), la sfarsit ii faci un polish si e ca noua.Costuri cam 3-400 lei maxim.