| FlorinFlow a întrebat:

Am o problema cu masina, un Renault Symbol din 2006. De cateva saptamani am trepidatii, in special mai puternice in scaune si volan, iar volanul imi trage spre stanga. Trepidatiile se mentin pana ating 90-100 km/h, insa cum incetinesc si scad iar sub 90 trepidatiile incep din nou, in concluzie scap de ele doar la viteza mai mare.
Pareri? Aveti vreo idee de la ce ar putea fi?

Răspuns Câştigător
| onasis1961 a răspuns:

Vezi ca toate Renaulturile Symbol au probleme cu caseta de directie. Daca virezi maxim stanga sau dreapta si se aude o trosnitura puternica si se mai simnte si in volan e caseta. Mai trebuie controlata presiunea in pneuri, trebuie sa fie egala si pe fata si pe spate.Trebuie sa verifici bieletele de directie,bucsile, pivotii la brate, echilibrat roti si faci geometria.Multa bafta!

7 răspunsuri:
| cossmy a răspuns:

Bine zis: echilibreaza rotile. Si eu am patit la fel, tot la renault si n'am mai avut nici o problema dupa ce am pus cauciucurile de iarna...la cele de vara, pas, iar incepusera. Si m-am dus si mi le'a echilibrat si n-a mai fost apsolut nici o problema. Si daca nu, du'te la un service sa verifice geometriawinking...succes

| cossmy a răspuns:

Doar daca sunt ovalate, si atunci trepidatiile s'ar simti numai in momentul franarii. Deci sunt sanse minime sa fie implicate in problema asta.

| cossmy a răspuns:

Doamne..."aBsolut" am vrut sa scriu. sczrolling eyes

| drifter_5260 a răspuns:

Vezi discurile de frana, pot fi o problema destul de mare si are cam aceleasi "simptome" sa le zic asa

| sagetarius a răspuns:

Descentrate rotile sau unghiul de fuga

| helgione a răspuns:

Du-te si echilibreaza-ti rotile; daca nici asa nu se rezolva du-te la service. happy

| dudutm a răspuns:

Renault...
Mergi la un service cat mai repede ca se strica directia daca zici ca trage spre stanga si mergi asa cu ea.