regis
| regis a întrebat:

Aproape zilnic aflam despre accidente in care mor oameni izbindu-se cu masinile de copaci, uneori vinovati, alteori nu. Credeti ca taierea copacilor ar fi o solutie? Oare impactul taierii unor plopi asupra mediului este mai important decat salvarea unor vieti omenesti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stii ca in foarte multe tari comunitare este interzisa plantarea pomilor pe marginea drumurilor, tocmai, pentru ca impiedica vizibilitatea.eu nu stiu care este legislatia in romania, dar te asigur ca este unul dintre marile probleme atunci cand este vorba de accidente, unii oameni vorbesc in necunostinta de cauza mai ales ca in romania nimeni nu are interes sa faca vreun studiu real despre impactul arborilor riverani si accidente.si cu gardurile se intampla acelasi lucru, o norma europeana impune anumite reguli cand e vorba de constructia unei case sau al unui gard, daca distanta dintre acestea si sosea este mai mica de 4 metri, e vorba de materialele din care se construieste gardul si opacitatea acestuia. vorbesc din proprie experienta pentru ca locuiesc la cativa metri de sosea si a trebuit sa respect legile care sunt extrem de dure.

30 răspunsuri:
regis
| regis explică:

Sunt de acord ca nu copacii sunt de vina, dar cand mor oameni mai conteaza a cui e vina? Cand un copil este pe bancheta din spate si moare in urma impactului, mai conteaza ca soferul a apasat prea tare pe acceleratie? Probabil ca se mai ciocnesc si intre ei, vor muri cu siguranta oameni in continuare, dar daca o singura viata se salveaza, oare nu e suficient?
Poate ca intr-adevar copacii ne dau oxigen. Totusi in ultimii 20 de ani suprafata impadurita a tarii a fost redusa la jumatate, se taie padurile la ras desi din afacere castiga doar o mana de oameni. Toti plopii de pe marginea drumului nu cred ca valoreaza mai mult decat padurile taiate intr-o singura saptamana, iar daca se pot salva vieti oare nu merita?

regis
| regis explică:

@zemantex - este si asta o solutie, insa doar utopica.
Cand te trezesti fata in fata cu un vitezoman iesit fara sa se asigure in depasire, iar pentru a evita impactul frontal singura varianta este volan-dreapta, nu cred ca mai conteaza cum a obtinut el permisul. Si nici macar faptul ca tu ai luat permisul cu 26 de puncte, ca ai sute de mii de km la bord sau ca circulai pur si simplu regulamentar pe banda ta.
Cica intr-o intersectie din America exista o placuta comemorativa: "Aici a incetat din viata John Smith. Avea prioritate."

regis
| regis explică:

@kittyalexandra - nu glumesc. Nu e vorba de paduri de la marginea orasului, ci de pomi de la marginea drumului. Oricum in Romania se defriseaza munti intregi si nu protesteaza nimeni, chiar mai conteaza cativa plopi? Despre alunecari de teren si drumuri de munte nici nu se pune problema, eu vorbesc strict de plopii plantati la marginea drumului.

regis
| regis explică:

Cred ca incep deja sa trag concluzii. Si concluzia mea este ca ne meritam soarta. Gasim mereu solutii utopice (autoritatile sa isi faca datoria, sa nu se mai dea permise pe naspa, sa conduca si ceilalti mai prudent, sa nu mai fie nebuni pe sosele, sa nu se mai urce nimeni beat la volan etc) si protestam pentru taierea unor plopi plantati aiurea pe marginea drumului privind nepasatori cum paduri intregi sunt trimise la export. Avem in fata o solutie simpla, concreta si cu efecte imediate, dar refuzam sa o punem in practica preferand sa vedem zilnic accidente mortale, consolandu-ne cu ideea ca aerul pe care nu il mai respira victimele este ceva mai bogat in oxigen.
Oare de ce nu renuntam la airbaguri si centuri de siguranta, ba chiar si la ABS, ESP si alte asemenea sisteme? Oare producerea acestora nu afecteaza mediul? Si in definitiv pentru cine ne dorim un mediu mai curat, nu pentru noi, oamenii? Eu cred ca alte popoare au raspuns deja la aceste intrebari si au ales sa traiasca, chiar daca traind lasa o mica amprenta asupra mediului.

regis
| regis explică:

Uita-te mai sus si vei vedea ca majoritatea invoca ecologia.
Parerea mea este ca daca se dorea umbrirea soselei, se plantau copaci care intr-adevar fac umbra (de exemplu tei). Desi eu stiu ca gropile apar in special iarna, de la inghet-dezghet, nu vara cand asfaltul este mai elastic. Chiar daca ar fi asa, nu stiu ce ar mai proteja acesti copaci, soselele pe care ii umbresc sunt oricum pline de gropi. Si ocolind gropile se ajunge uneori in copac, cu atat mai mult pe soselele proaste ar trebui atunci taiati copacii.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Daca respectam regulile de circulatie, accidentele de circulatie se vor diminua.

| covexrobu a răspuns:

Ar fi o solutie buna. Dar la noi un copac este mai important decat viata unui om sau a mai multi oameni. Daca iesi inspre vest si te uiti pe marginea strazii nu o sa vezi copaci pe margine si mi se pare corect. Ca daca ies de pe strada sa nu ma rasucesc in jurul copacului si sa mor. Mai bine merg in porumbul omului sau pe camp si scap cu viata si poate si cu o zi sau mai multe la spital decat sa mor.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Viteza nu ucide... Inconstienta, insa, DA. Asa ca totul tine de tine, de cel de la volan si de ratiunea lui.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Glumeşti, nu? Cum să tai copacii? După aia tu de unde îţi iei oxigenul să trăieşti? Ştii cât oxigen consumă organismul uman? Copacii prin fotosinteză absorb dioxidul de carbon şi elimină oxigen - necesar pentru om. Un alt scop este acela de a proteja de praf (o pădure la marginea unui oraş adună o parte din praful care ar fi în mod normal). Un alt rol pe care îl au copacii este de a fixa terenul. După defrişări de obicei au loc alunecări de teren. Şi încă ceva... dacă mergi cu maşina pe un drum cu serpentine şi eşti la un moment dat pe marginea unei prăpăstii şi derapezi... Dacă nu e copacul ăla - în care poţi să te opreşti şi mai ai o şansă - te duci direct în prăpastie.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Deci preferi prăpastia în locul unui copac... Eu prefer copacul. Accidentele oricum se întâmplă din alte motive. Dacă ar respecta toţi regulile de circulaţie nu ar trebui să se întâmple. Şi în principiu... ca şi conducător al unui vehicul nu ar trebui să ai nici o treabă cu copacul de pe marginea drumului.

| lifeForJesus a răspuns:

Da cred! ca taierea copacilor este o solutie buna!

| VladDu a răspuns:

Inconstienta e cea vinovata de accidente nu neaparat viteza. Crezi ca daca nu ar fi copaci ar fi mai putine accidente? Daca nu ar fi copaci te`ai rostogoli pe camp cativa metri cu masina si tot aia e.

auran
| auran a răspuns:

Na ca a ajuns mediul sa fie de vina pentru prostia soferilor!

| elena a răspuns:

Acum cativa ani s-a propus asa o lege de taiere a copacilor pentru a evita accidentele, dar s-a renuntat la ea...trebuie sa ne gandim la rolul copacilor pe planeta noastra, in cat timp creste un copac si-apoi sa ne apucam sa-i taiem, pentru ca niste indivizi conduc ca niste dementi si de pe urma lor au de suferit multe persoane nevinovate tinere sau mai putin. Gasesc o vina si politistilor care acorda carnete de conducere prea usor... dupa mine cei care conduc automobilele ar trebui sa aiba peste 21 de ani...nu crezi ca mai degraba aceasta ar fi o solutie, dacat sa taiem copacii?

HepHap
| HepHap a răspuns:

Cred ca e o idee buna. Urmatorul pas ar fi sa umplem șanțurile si râpele si sa punem borne de gumilastic.

| xibalba a răspuns:

Lol, asta cred ca e cea mai tare intrebare pe care am auzit`o laughing). Cum sa tai copacii?! Doamne... Soferii sunt vinovati, nu copacii. De copaci avem nevoie pentru oxigen. Adica vrei sa zici sa taiem copacii (si asa putini la numar) ca tampitii cu masinile lor sa iasa din "peisaj" in liniste, fara sa intalneasca alte obiecte deranjante? Spune`mi ca glumesti...

| stejarandrey a răspuns:

Eu cred ca parapetii pe marginea drumului ar fi solutia ideala si sa puna frate la masini limitator de viteza
adica
130 kmh maxim la toate
sa fie inreginstrat la RAR
te. a prins fara limitator...dosar penal... pushkrie
de astea

| zemantex a răspuns:

De ce sa tai copacii? mai bine nu eliberezi carnete de conducere tuturor oligofrenilor!

| JustMeFlory a răspuns:

Nu copaci sunt de vina! Ci vitezomani! Care se urca bauti la volan si merg cu 200km/ora.Sau pustani de 18-19 ani, abia luat carnetul si ca sa se dea smecheri fac acelasi lucru, merg cu viteza! Si nu ar fi o solutie, dupa or sa se ajunga sa se ciocneasca intre ei(cum fac si acum).
Solutia ar fi sa conduca cu viteza legala, sa nu se urce beti la volan, si sa fie atenti la drum.

| MissCamelia a răspuns:

Deci in concluzie sa taiem toti copaci ca daca s-o izbi vreun cretin cu 200 la ora de ei, si sa taiem si stalpii de tensiune, pai si case de ce sa fie pe marginea drumului.nu mai bine ne lasam de baut? sau de sofat daca suntem idioti? toti prostii au masina si merg repede sa vada vecinul/pitipoanca ca au masina.

Răspuns utilizator avertizat
| loredanarotariu a răspuns:

Din cate stiu eu plopii (si alte soiuri de copaci) au fost plantati pe marginea soselelor cu un scop tehnic bine definit - anume pentru protejarea asfaltului pe cat posibil de intemperii ( viscol, alunecari de teren, soare etc ). Nu stiu cat a evoluat tehnica de asfaltare de atunci pana acum, dar dupa cum sunt gauri fara numar pe sosele par a fi inca folositori acei copaci.
Raspunsul corect ar trebui sa vina de la ingineri specializati in chimia si fizica asfaltului.
Salvarea vietilor omenesti poate incepe in primul rand prin educatie rutiera inca din scoala primara - dar in mod serios nu doar ca sa fie facuta.
In afara de accidentele provocate de lipsa de cunostinte teoretice si practice de sofat mai intervine si ghinionul ( determina adevaratele accidente ) pentru evitarea caruia nu putem taia vreodata suficienti copaci de langa sosele.

| loredanarotariu a răspuns:

Cine ofera ecologia drept contra-argument la taierea copacilor de pe marginea soselei? Nu pentru oxigenarea soferilor au fost plantati acei copaci, nu intelegeti? happy De ce nimeni nu ia in calcul adevarat scop al acelor copaci? Da. Tebuie taiati, dar asta odata cu reasfaltarea acelor sosele! Vorbiti astfel despre lucruri greu de realizat deodata. Daca veti observa, de pe marginea soselelor reamenajate au fost taiati si copacii.
Nu e ca si cum s-ar putea taia acum toti copacii. Nu este o solutie practica.

| Daddy_9411 a răspuns:

Sunt si nu sunt d acord cu asta. Intr`adeva, viteza e principalul vinovat dar nici copaci aia pusi fara rost la 1 metru de marginea drumului. Sunt situatii noapta cand esti orbit de farurile masinilor din contra`sens, daca ai iesit putin de pe strada te faci praf intr-un copac. Eu zic ca ar trebui analizata mai atent situatia, au fost zeci de familii care au murit in copaci, nu e vorba numai de smmecheri si tineri!

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Eu cred ca decat sa taiem copacii mai bine nu lasam toti inutilii sa'si ia permisul de conducere...doar nu crezi ca se baga saracul plop in calea omuluilaughing... oamenii sunt neatenti si conduc sub influenta alcoolului...asta e problema nu copacii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai... n-am inteles, ei nu au loc de noi sau noi de ei? Ei se lovesc de masinile noastre? Ca mie mi se par inofensivi, pe cuvant! Alta solutie ar fi sa existe un examen psihologic relevant si de care sa se si tina cont...cati nebuni sunt printre noi pe sosele! E adevarat ca ar putea fi vorba si despre copacii nebuni, insa e doar o figura de stil! Realitatea si dezastrele sunt pe sosele, nu pe marginea acestora!

| DeeaPustoaica a răspuns:

Heiii...nu distrugem natura ci o protejam(mai mult teoretic). In Romania exista tot felul de neciopliti care se dau mari in fata mortii. Daca mortii ii place ii ia pe soferi la ea. laughing Cam asa ar veni. Dar de ce crezi ca, copacii sunt devina? Ce pot face ei? Noi am dereglat natura si noi platim pentru asta asa ca...las-o balta.

| manvswild22 a răspuns:

Nu o sa imi para nici o data rau daca un fiu de bogatan, un betivan etc. moare pentru. ca intra intr-un plop cu 200/h. O sa imi para rau daca din cauza unuia ca cei de sus, un om nevinovat moare incercand sa-l evite. Nu trebuie taiati plopii, trebuie bagati la zdub vitezomanii.