| elninoema a întrebat:

Asigurare scumpa? De ce? Am masina trecuta pe numele meu. Am 22 ani, sunt la a 4 asigurare, nu am avut nici un accident de masina! Prima asigurare a fost de 650 lei pe 6 luni, ca prima asigurare mi-a convenit, dar la a 2 am platit 720 lei pe 6 luni, la a 3 am platit 760 lei pe 6 luni, la a 4 trebuie 826 lei pe 6 luni. Ok, ce nu am inteles eu: daca eu dupa fiecare asigurare ce o fac pretul ei scade deoarece nu am avut nici un accident si am mai acumulat experienta, dar in cazul meu pretul asigurarii tot cresti cu anii! De ceee? cine mai este in situatia mea sau stie sa imi dea un raspuns il rog solemn sa o faca. Multumesc!

11 răspunsuri:
| Ensiferum a răspuns:

Mai nou e o limita de varsta pana la 30 de ani in care asigurarile sunt foarte scumpe deoarece conform noilor sondaje majoritatea accidentelor au fost provocate de tineri sub 30 de ani, cea mai buna solutie e sa treci masina pe cineva mai in varsta din familie, la fel am patit si eu, apoi am trecut masina pe tatal meu care are 58 de ani si acum platesc 340 ron pe an la un motor de 1, 9 cmc ( si capacitatea cilindrica conteaza la asigurare pana la 2000 cmc pretul e acceptabil).

| ombladon a răspuns (pentru Ensiferum):

Tu ai citit intrebarea, sau doar ai venit aici sa ne povestesti despre masina tatalui tau?

| caramela a răspuns (pentru ombladon):

Buna:)
Uite un link referitor la cele zise de @BibiFreeSoul1987
http://www.gandul.info/......ui-3676227
O zi buna:)

| ombladon a răspuns (pentru caramela):

Vai de capul vostru...El a intrebat de ce se mareste asigurarea de la an la an, nu a intrebat de ce prima asigurare este mare...

| caramela a răspuns (pentru ombladon):

Dragule, eu nu i-am raspuns lui la intrebare, am vrut sa il atentionez ca cel care i-a raspuns adica Bibi...are dreptate in felul lui si atat, am scris destul de clar nuwinking poate nu ai citit pana la capat.
O zi bunahappy

| craniul a răspuns:

Raspunsul la intrebarea ta e simplu, asigurarile s au tot scumpit de 2 ani incoace... si tot asa. Si vom platii din ce in ce mai mult indiferent de caz pentru ca se Intampla din ce in ce mai multe accidente si asiguratorii nu au bani(profituri din ce ince mai mari). Stii cum e vb aia la noi in Romania daca dintr un leu faci 2 nu e afacere dar daca dintr un leu faci 3 e afacere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca in ultimii ani multe firme de asigurare au fost prinse cu diverse manareli iar acum scumpesc toti asigurarile pentru a putea fi acoperiti cand e vorba de plata daunelor.

A fost o intreaga discutie pe tema asta in toata mass media

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

22 de ani am si eu, si asigurarea ar fi extrem de scumpa. Am facut o singura data greseala de a trece o masina pe numele meu, de atunci am promis ca nu mai fac asa niciodata. Si am circulat cu coji radiate fiscal, cu proprietari pe acte pe care nici nu-i cunosc. Asta ne cere statul, sa ne invatam cu frauda de mici.
Asigurarile se scumpesc permanent; nu schimba firma, mergi pe aceeasi (eu de exemplu merg pe Astra cu masina de acum), vei primi reduceri ca sa ramai la ei.
Cica statistic, noi astia tineri facem cele mai multe accidente... Nu stiu cum se face, ca eu numai 'tataie' vad infipti prin copaci, santuri si garduri. Marti de exemplu, am depasit un stangaci cu o Fabia, ca mai apoi sa-l vad in oglinda cum rupe parapetul si ajunge cu ea in rau. N-a patit mai nimic, era un mos de 77 de ani, cu alcoolemie generoasa.
Masina ce am avut-o pe numele meu, tot a unui mosneag a fost, si in 3 ani a reusit sa aiba nu mai putin de 3 accidente cu ea... Si la asigurare platesc cat platim noi rovinieta.
Cum spuneam, statul roman ne indeamna la fraude. Nu tu inmatriculari in Ro, Bulgaria e mai atractiva. Nu tu asigurari calumea, umblam toti pustanii cu masini pe numele cator dubiosi plecati din tara, sau mosnegi decedati. Asa nu ne are nimeni grija.
Transcrie actele pe numele unui parinte sau a altei rude, chiar nu are rost asa. Eu pe numele unei pensionare (care apropo, a bulit masina bine inainte sa mi-o vanda mie), platesc in jur de 250 de lei pe un an intreg, la motor 1.4.

| OldSoul a răspuns:

Pai de cand ai tu masina asigurarea s-a scumpit in fiecare an cu mult mai mult de aceea reducerea e insesizabila.

| elninoema explică (pentru OldSoul):

Dar ce rost are, nu am nici un accident si asigurarea tot se mareste, in final voi trece masina pe altcineva n-am de ales, am dat pe masina 2000 de euro si in 3 ani am platit aproximativ 4000 de mil doar la asigurare, asa nu e profitabil deloc

| OldSoul a răspuns (pentru elninoema):

Asta sa ii intrebi pe eilaughing