| Anonimmm98 a întrebat:

Astazi mi s-a stricat cd-player-ul in masina. Nu mai pot scoate nici cd-ul si cand il pornesc scrie "safe". Aveti idee ce s-ar fi putut intampla cu el si cum l-as putea repara?

Răspuns Câştigător
| moradu93 a răspuns:

Cu motorul pornit si casetofonul oprit: Tii apasat butonul AS si dupa vreo 2 secunde apasa butonul de pornire al casetofonului(tine-le apasate pe amandoua). Te astept cu funda daca rezolvi.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil s-a uzat sau s-a rupt curelusa de cauciuc, de ctionare al saniei.

Dintr-o unitate de CD se poate scoate mecanic CD-ul, dar trebuie intai deconectate firele de alimentare cu curent.
Pe panoul frontal este o gaura mica in care se baga un ac, cu ajutorul caruia se poate misca rotita dintata de antrenare al saniei.
Nu recomand sa se experimenteze celor care n-au indemanare, nu cunosc sau nu vor sa arunce inca unitatea de CD big grin. Mai bine mergi cu el la un depanator priceput.

| relian a răspuns:

Radioul este bun doara ca probabil ai pierdut curentu la masina, ai decoenctat bateria ceva s-a intamplat radioul a ramas fara curent si este din ala ce trebuie sa-i bagi cod.Deci cand apare safe e clara trebuie sa introduci un cod care ti se da cand cumperi masina noua, e in cartea aia a masinii, unia recomanda sa il rupi de acolo si sa-l tii in casa.In sf oricum nu ai de undel lua asa ca numai la un dealer te poti duce sa tl afle dar cred ca o sa te coste ceva.Tre sa mergi cu masina acolo, asa afla, iti da codu sau til baga ei iti da oricum codu tu il scrii undeva sa-l tii mine si aia e tot.Cand introduci codu ala trebuie apasate concomitent cateva butoane, iti explica aia sau eveantual gasesti vieo pe Youtube cum se face. Daca gresesti intrducerea codului de stiu si eu 2 -3 ori se va bloca, n-o sa mai te lase sa introduci nici un cod.Ca sa te lase trebuie sa lasi cheia in contact, fara contactu pus doar introduci cheia in contact o lasi acolo vreo 2 ore apoi incerci sa introduci codu iar, te va lasa sigur, doara sa ai acel cod.cam despre asta e vorba, niste magarii radiourile astea cu cod, de fapt nici nu se mai pun asa ceva pe masini incepind de prin 2005 daca nu ma insel, au vazut ca e o mare magarie radioul ala cu cod.Deci radioul nu-i stricat, trebuie sa faci rost de acel cod atat.Dar nu incerca sau sa pierzi timpul sa-l cauti pe net pentru ca nu ti-l poate afla nimeni asta garantat, nici la firme de reparatii niciunde, numa dealeru til afla cau acces la aia care lau fabricat.Bafta oricum

| moradu93 a răspuns:

Ce marca si model de masina(sau casetofon daca vorbim de aftermarket)?

| Anonimmm98 explică (pentru moradu93):

Casetofon cdr 500

| Anonimmm98 explică (pentru moradu93):

Am incercat dar n-am codul de la el. Oare ar trebui sa merg la un reprezentant opel cu el? M-ar costa mult sa mi-l decodeze?

| moradu93 a răspuns (pentru Anonimmm98):

Da, du-te la reprezentanta. ~50ron
Sau, cauta pe Youtube pentru modelul tau de masina(ai 10 incercari)

| moradu93 a răspuns (pentru Anonimmm98):

Cu motorul pornit si casetofonul oprit: Tii apasat butonul AS si dupa vreo 2 secunde apasa butonul de pornire al casetofonului(tine-le apasate pe amandoua). Te astept cu funda daca rezolvi.