| Lindoro a întrebat:

Atunci cand pornesc masina care este pe benzina face un zgomot de parca e pe motorina sau zici ca e motocicleta. Aveti idee despre ce e vorba? Ce ar putea fi de vina?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Doar la rece se aude.Ca apoi se aude normal, nu? De cand nu ai mai pornit motorul?

| Lindoro explică (pentru darrio2007):

Merg des cu masina adica nu este in paragina. Zgomotul se aude de cand o pornesc.Cand am luat masina nu se auzea nimic.Acum zici ca-i tunata.Ce parere ai?

| darrio2007 a răspuns (pentru Lindoro):

Zgomotul poate avea multe cauze. Posibil ca trebuiesc curatate bujiile.In loc sa mearga in 4(banuiesc.nu ai spus tipul masinii)iti merge in 3.De aici si acel zgomot.

| mihai69 a răspuns:

Poate fi un cot spre evacuare spart (dar s-ar auzi mereu);
Poate fi o bătaie exagerată a tacheților - avansul pneumatic merge aiurea, sau distribuția dereglată;
Unul sau mai mulți segmenți sparți prin cilindru.
Etc.
Eu cred că a cazul s-o duci la service, dacă nu vrei să iei motor nou cu totu'...

| Tudor_Daniel_1993 a răspuns:

Poate sa galopeze motorul, sa fie din vacuumuri, daca se aude ca o motocicleta e posibil sa aiba vreun piston inactiv. un mecanic va sti doar dupa sunet care e problema