| anna1988 a întrebat:

Cu toti stim ca a inceput MotoGP, dar eu am o problema. Vad mereu ca spune ca azi de la 19:55 este Q1 apoi Q2. Ce in seamna acel "Q"? Va rog, urgent. Si inca ceva: Ce a fost in aceste trei zile de cand a inceput au fost doar antrenamente,stiu, dar intrebarea mea este: Antrenamente vor fii mereu sau sunt numai la Qatar? Si daca vor fii mai multe se vor difuza si la TV? Multumesc :* Sper sa raspunda cat mai multi.

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Q vine de la qualification. In limba romana, "calificari". E termenul folosit pentru calificari in toate sporturile cu motor.

| CosminRR a răspuns:

Asteptarile au luat sfarsit!(cel putin pentru mine ca a inceput MOTOOOOOOGP!)
Este un nou format...mai frumos.
Uite ce am gasit:"Început de joi, "weekendul" MotoGP a beneficiat de atenţie încă din faza antrenamentelor libere. Asta pentru că primele trei sesiuni de antrenamente au avut rol în stabilirea ordinii din calificări. Astfel, cei mai buni zece timpi din antrenamente s-au calificat direct în Q2 (a doua sesiune de calificări), în timp ce restul de 14 s-au bătut în Q1 pentru cele două locuri care duceau în Q2."

| anna1988 explică (pentru CosminRR):

Merci....Ai facebook? Te intreb pentru ca rar vezi romani pe care sa-i intereseze MotoGP pentru ca mai nou lumea adora Parie cu c...t. Si eu sunt foarte emotionata pentru noul sezon. Sper sa fie cu noroc penyru Doctor.winking