| anonim_4396 a întrebat:

Doresc sa cumpar o masina din alt oras, individul spune ca e recent adusa, masina arata ok, am testat-o, imi place, ne-am inteles. Eu nu sunt din orasul respectiv deci nu pot lua numere rosii. I-am dat bani sa achizitioneze nr rosii pe numele lui, urmand sa facem CVC si teoretic sa-mi dea fiscalul. Mi-a zis ca acum nu se mai da fiscal, ci mergem la primarie unde apartine si se pun nu stiu ce stampile. Depinde de zone? E un altfel de fiscal? Cum se procedeaza? S-a schimbat ceva in 2017?

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu s-a schimbat nimic din 2006. In locul certificatului de atestare fiscala se poate folosi fisa de inmatriculare, vizata de organul fiscal competent al vanzatorului si apoi cumparatorului, conform Ordinului MAI nr. 1501/200, citez:
"ART. 8.(1) Transcrierea transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul se efectuează în baza următoarelor documente:
a)cererea noului proprietar, al cărei model este prevăzut în anexă; în cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane care poate folosi vehiculul în virtutea unui drept legal, altul decât cel de proprietate, proprietarul va menţiona solicitarea explicită în cerere;
b) fişa de înmatriculare a vehiculului, al cărei model este stabilit conform reglementărilor legale, semnată de fostul şi noul proprietar, vizată de organele fiscale competente ale autorităţilor administraţiei publice locale. În cazul fostului proprietar al vehiculului se poate depune certificatul de atestare fiscală emis de autorităţile administraţiei publice locale, situaţie în care nu mai este necesară depunerea fişei de înmatriculare. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane, se va depune şi fişa de înmatriculare completată cu datele acesteia;"

| 1q1234 a răspuns:

Deci nu trebuie fiscal daca are fisa de inmatriculare (vizata etc)?

| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca nu trebuie, tu nu crezi nici prevederea legala?

| 1q1234 a răspuns:

Nu e vorba de crezut.

| 1q1234 a răspuns:

Nu e vorba de crezut. Am rezolvat. Chestia e ca, au aparut acum CVC care au in colt inclusiv fiscalul, unde se pune stampila de la primaria vanzatorului