| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara tpu.Acum o ora-două i-am zgariat puțin masina vecinului.A rămas o urmă de vreo 10 cm, dar nu se simte si nu e adâncă, e doar luciul ala putin sters. Aveti vreo solutie? Cum as putea sa o fac sa nu se vada chiar asa rau?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mergi cu el la un polish profesional, se poate face doar pe zgarietura. Propriu-zis, slefuieste foarte fin stratul de lac pana il face uniform si nu se mai vad zgarieturile, apoi il slefuieste, cu o pasta speciala si un burete abraziv. Nu stiu cat o sa-ti ia, eu as zice ca 30-50 lei sunt suficienti, dar unii meseriasi sunt foarte scumpi, ai putea sa te astepti si la 100 lei.
Ai putea sa incerci sa lustruiesti putin zgarietura cu o carpa cu putina motorina, sau in lipsa motorinei merge si putin ulei, ca sa vezi exact portiunea afectata.

| Georgicuță a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Cel mai bun raspuns, multumesc. oricum acum dupa ce a plouat nu se mai vede asa rau, am constatat ca era mai mult urma de la plasticul oglinzii (care este neagra).
Pentru cel de mai sus: Tu pentru o zgarietura care se vede doar in soare, i-ai da cuiva asigurarea ta de 5 milioane?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Georgicuță):

Normal ca e cel mai bun, ca asta mi-e meseria :))
Cat despre retus, cum iti zicea altcineva, e cea mai proasta solutie:
1. daca dai spray ramane portiunea mata, daca incerci lac la spray o sa iasa tot o coaja;
2. daca o duci la vopsitorie pentru retus, se complica foarte mult treaba, si creste pretul:
-daca se poate face retus local, fara sa vopseasca tot elementul, pentru rezultate bune se da si polish la final, ceea ce e aiurea, mai bine dai polish direct pe lacul zgariat si il scoti;
-am patit cu multe masini sa vina la retusuri, cu zone minuscule exfoliate (sub 5 cm), dar am fost nevoit sa ii cer proprietarului sa plateasca revopsirea elementelor in totalitate, pentru ca vopseaua se exfolia, era imposibil de slefuit, pentru ca se lua ca un autocolant, ca in filmuletul asta:
https://www.youtube.com/watch?v=tRywmkAQqmQ
Asta a fost asa, sa stii pe viitor ce e de facut. :-h

4 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Ii dai vecinului RCA-ul tau, faceti constatare amiabila si asa isi rezolva omul masina. Ce altceva poti face?
Sau vrei sa fugi si sa nu-ti asumi ce ai facut? In momentul in care te sui la volan ai si niste responsabilitati.

| sebastian1234567809876 a răspuns:

Smirghel si vopseaua masinii