| xDanyxDany a întrebat:

am o baterie de atv de 12v si 5Ah, si mi-au sarit capacele de la ea si mi-a curs tot acidul, intrebarea mea este, ce concentratie de acid trebuie sa-i pun si cu ce se amesteca acidul sulfuric?

3 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Pai de ce ti-au sarit capacele, ai incarcat-o pe redresor? este de cumparat electrolit-acid+apa distilata-il pui si gata.astepti cateva ore si pui bec de 12v sa vezi daca se aprinde e buna.lasi un pic de loc sub capacele nu pui pana in gura si nu le strangi. dupa ce verifici cu becul, le strangi.

| AgathaRo a răspuns:

Faci prostie enorma daca completezi cu acid. Ea trebuie complectata cu apa demineralizata. Dupa folosirea indelungata a bateriei se transforma in acid.

| ombladon a răspuns (pentru AgathaRo):

Daca i-a curs tot acidul, ce sa mai completeze? Trebuie inlocuit tot...